Matkaauto ehitamisest.

Matkaauto ehitamisest.

14.06.2008 21:53 - 17.06.2008 22:25
#1
Bussi soojustuseks on minu mõtlemist mööda kaks varianti. Porolooni taolised materjalid jätaks nagu mängust välja. Liialt rasked ja samas tuleohtlikud
Saaks kasutada kivivilla või penoplasti. Mõlemal omad plussid ja miinused.
Kivivill.
Lihtne paigaldada. Tulekindel (hiljem plekke keevitades ei pea pabistama põlemamineku pärast).
Imab niiskust. On vastu plekki ja paneb roostetama. Õhu survel (uste avamisel/sulgemisel) ajab tolmu.
Penoplast.
Paika saades on iseseisev (ei rõhu näiteks laematerjalile). Paigaldada saab hästi vahupüstoliga. Peno sisse saaks moodustada õhukanaleid. Saab jätta pleki ja soojustuse vahele õhuvahe. Ei ima niiskust. Vist on soojem, kui vill. Korralikult paigaldades ei lase hingamisniiskust auto välisplekini (niiskustõke).
Plekkide remontimisel väga tuleohtlik.

Ise olen nagu praegu penoplasti poolt.
Kas on veel mingeid miinuseid/plusse neile materjalidele välja pakkuda? Kumba rohkem pooldada?
5o9279o
Viimati muutis: 17.06.2008 22:25 Motamees.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto soojustus.

15.06.2008 14:03 - 15.06.2008 14:08
#2
Siin on ühe bussi ümberehitamise lugu nii päeviku, kui ka pildi vormis. Ehk pakub mõnele huvi ja inspiratsiooni.
Mis aga soojustamisse puutub, siis tundub, et valdavalt on ikka kasutusel peno+vaht. Ka karavanid on ju originaalis juba penoga soojustatud.
Minu buss on soojustatud hoopis isemoodi plaatidega. Plaadi üks külg on pruun jõupaber ja peal on montaazivahtu meenutav materjal. Plaadid on paksusega 5mm ja 10mm ning neid on pandud palju kihte, et vajalik paksus saavutada. Ja toimib pagana hästi :) Seda soojustamist ei teinud ma ise, vaid see oli juba enne, seetõttu ei oska selliste plaatide saadavust (olemasolu tänapäeval) ka kommenteerida.
Viimati muutis: 15.06.2008 14:08 Korvimees.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto soojustus.

15.06.2008 17:06
#3
Korvimees
... Plaadi üks külg on pruun jõupaber ja peal on montaazivahtu meenutav materjal. ... et vajalik paksus saavutada...
Selline soojustusmaterjal oli kasutusel sügaval vene ajal. Ääred olid, nagu vaht parasjagu vajus. Lõigates sai ilusad plaadid.
Kui paksult sul seda siis pandud on? Usun, et 5cm on küll. Kindlasti on paksemalt soojem, aga ega siis toa ruumi ei saa ka kõike soojustusega ära võtta. Eriti napilt on mul ruumi kõrgusega.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto soojustus.

15.06.2008 17:17 - 15.06.2008 17:18
#4
Motamees
Selline soojustusmaterjal oli kasutusel sügaval vene ajal. Ääred olid, nagu vaht parasjagu vajus. Lõigates sai ilusad plaadid.
Kui paksult sul seda siis pandud on? Usun, et 5cm on küll.

Küllap sellist plaati siis mujal maailmas ka kasutati, sest minu buss nägi esimest korda eestimaad kuskil 90ndatel. Samas mine tea, mis temaga siinmail enne mind tehti.
Seinapaksus on mul nii ~7cm, kuid 5cm peaks juba piisav küll olema.
Kas katuse tõstmist pole plaaninud, kui kõrgust vähe? Hea oleks, kui ikka püsti sees käia kannatab. Proovi ette kujutada näiteks kummargil söögi tegemist :) Pole ju eriti mugav.
Iseenesest pole see katuse tõstmine ju väga keeruline, kui omal keevitus olemas. Mul peaks kuskil pilte ka olema selle kohta, kuidas seda mujal maailmas tehtud on.
Viimati muutis: 15.06.2008 17:18 Korvimees.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto soojustus.

15.06.2008 17:46
#5
Ega ma ei tea, kas see soojustusmaterjal ka vene toode oli. Olen seda lihtsalt KEKi laos näinud. Võibolla oligi importkaup, eriti võrdsetele seltsimeestele.
Katuse tõstmine polegi nii suur probleem, ega ka laiemaks tegemine. Või pikemaks, mis iganes. Probleem on selle ümberregistreerimine siis. See käiks siis ainult läbi ekspertiisi.
Ei ole muidugi ka see ekspertiis mingi ületamatu probleem. Mul ühe omavalmistatud autoga taoline kogemus juba olemas. Lihtsalt ports raha läheb sinna asjaajamise sisse.
Praegusel hetkel pole tõstmine ja muud ümbertegemised plaanis. Võtan vineeri kongi laest alla ja saan sinna vahele panna soojustuse. Põrandaga nuputab midagi välja (praegune plaat asndada õhemaga, soojustus väljapoole...). Kongi kõrgus seest praegu 182cm. Meil pereliikmed kõik alla selle.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto soojustus.

16.06.2008 22:42
#6
Veel kõrgusest:
Praegune bussi kõrgus on 235cm ja pikkus 560cm. Nagu ma kõrgusele natukenegi juurde panen, on see kohe üle teatava standardi. Laevadel on kõrguse järgi piletihinnad. Mul mahub just sinna teise hinnaklassi. Kõrgus kuni 2,4m ja pikkus kuni 6m. Järgmine hinnaklass oluliselt kallim.
Kui tahan äkki suusaboksi/katuseraami panna, siis tuleb see kõhu alla aretada.;)
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto soojustus.

17.06.2008 09:09
#7
Motamees Hääleta:
Veel kõrgusest:
Praegune bussi kõrgus on 235cm ja pikkus 560cm.
Kui tahan äkki suusaboksi/katuseraami panna, siis tuleb see kõhu alla aretada.;)
Pikkus 560cm? Pooole paaha:) Kui suur see siseruum siis on? Mul on seest 4x1,90, kui pikkust juhiistme seljatagant mõõtma hakata. Ja mahub ilusti ka WC-Pesuruum ära. Palju laiust on? Kas voodit kannatab ristipidi panna?
Panipaik ei pea tingimata ju katusel olema. On ka kastid, mis mõeldud tahaseinale paigutada.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

17.06.2008 22:49
#8
Kongi pikkus 3,6m ja laius 1,7m. Risti magamiseks on mulle natuke vähe. Teen omale üleskäiva nari pikkupidi. Naised mahuvad risti magama.
Vat seesama 1,48 ruutmeetrit jääbki dussinurgaks puudu.
Mul tuleb ju kongi ka 3-4 istekohta. Need istmed peavad olema nagu autotoolid s.t. neid ei saa kasutada ühtlasi ka vooditena.
Dussinurk pole esialgu plaanis. Ju saab käia dussi all ka kusagil kämpingus. Niigi tuleb palju luksust, võrreldes vanade aegadega. Siis sõitsin Mosse+Skif käruga läbi pea kogu NSVLi. Välja arvatud muidugi Siber (see tähendab siis ikkagi pool NSVLi).
Täna ostsin bussile gaasiseadme. Nagunii tuleb kongis gaasi tarbivaid atribuute. Miks siis mitte mootorit gaasiga toita. Ka on statsionaarse gaasiballooni paigutamine (ruumi mõttes) lihtsam. Kasvõi näiteks põranda alla. Tankida saab gaasitanklatest, pole vaja ballooni vedada/vahetada. Statsionaarsel balloonil on nivooandur peal (elektriline ja mehhaaniline). Nii ei teki otsasaamisega üllatusi.
Kui mootori toitmine mingil põhjusel ei õnnestu (seade ei kuulu just sellele margile), siis statsionaarse ballooni kasutan ikkagi ära.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

18.06.2008 09:46
#9
Motamees
Mul tuleb ju kongi ka 3-4 istekohta. Need istmed peavad olema nagu autotoolid s.t. neid ei saa kasutada ühtlasi ka vooditena.

Täna ostsin bussile gaasiseadme. Nagunii tuleb kongis gaasi tarbivaid atribuute. Miks siis mitte mootorit gaasiga toita. quote]

See on küll jube ruumi raiskamine, kui istumiseks eraldi toolid. Ka uutes autoelamutes on ju voodikskäivad toolid. Või pole ta sul autoelmuna arvel, vaid buss hoopis? Muidugi aastaarv loeb ka. Mul on nii uunikum, et turvavöödest ja asjadest ei teatud autoelamutes siis midagi.
Üks on mul ka tglt. selline autotool. Raami keevitasin kahest erinevast kokku, et seljatoe allalastes moodustuks sirge voodi. Eks ta rohkem selline lapsevoodi tuli, kuid ajab hädapärast lisavoodina asja ära.
See suure ballooni pealt ka ülejäänud asjade toitmine tundub küll hea mõte. Niimoodi on ka gaas odavam, kui väikse ballooniga osta.
Samas on see autogaas vaata, et paremgi. Ühekorra lätis sai mul gaas otsa. Läksin tanklasse ja väikse kauplemise peale (ametlikult nad bollooni kohapeal täita ei tohi) lasti balloon täis ja põles vaat, et puhtamalt, kui muidu.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

18.06.2008 19:28
#10
Kisub mu jutt jälle müügifoorumi poole, aga ehk teemalgataja annab andeks :kiss:

Kui juba istmetest juttu tuli, siis mul on olemas üks saksast ostetud 3 kohaline ford bussi iste koos turvavööga (selle keskmisega )

Istme hea omadus on, et käib voodiks. Ühtlaselt sile pind, taha käib eraldi plate magamisosa pikenduseks.

Puudusi on ka. 1. Iste käib siinidel, mida mul ei ole. Jäid eelmisel omanikul uue põranda alla.
Teine puudus on, et riidel on 1 liimiplekk, seega vajab uut riiet või vähemalt katet.

Muidu aga väga hea ja korralik. Oli originaal Fordi kerele tehases ehitatud suvilabussis . Oli plaanis aretada tühja suvilasse, aga jäigi nende siinide aretamise taha ja lõpuks ostsin natuke Knaus suvila originaalsisu ja vajadus nii head istet raisata haagissuvilasse kadus ära.

Päris kommiraha eest teda kätte ka ei saa, kuna järgi tuli saksas ise minna ja selleks kulus päris mitmeid eurosid , lisaks oksjonilt ostuhind.

Pildid saan huvi korral siis teha, kui lõuna eestsse uuesti satun. (Ehk siis jaanipäeval )

Igatahes on asi hulka korralikum, kui Knausi tehases aretatud asi, mis mu avataril oleval automudelil sees on.
Bussisõit kaitseb keskkonda

.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

18.06.2008 22:12
#11
kle eavp, aga sinu avataril olevast autost pole me veel üldse miskit kuulnud. Äkki näitada ka mõne pildi või kirjeldada natukeneB)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

02.09.2008 19:31
#12
Motamees

Täna ostsin bussile gaasiseadme. Nagunii tuleb kongis gaasi tarbivaid atribuute. Miks siis mitte mootorit gaasiga toita.
[/quote]

Tuleb välja, et kahte asja korraga toita polegi nii lihtne. :P
Mootorisse läheb vedelgaas, kus aurusti (mootori jahutussärgiga ühendatud) muudab selle gaasiks.
Kuudi gaasiseadmed aga vajavad juba aurustatud gaasi. Balloonist peab tulema kaks väljavõtet. Mootorile põhjast (vedelast osast) ja kuudile ülalt aurustunud osast.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

08.09.2008 23:22
#13
Äkki keegi aitaks tõlkega. Ühte keelt naaaaaaatukene ümaran, teine on täielik tulnukate umbluuu.
Kas ikka ümarasin õigeste? :unsure:
5o9279o

Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

19.10.2008 22:26
#14
Ühe matkabussi ehitamise lugu saab lugeda Automoto foorumi teemast
forum.automoto.ee/showthread.php?tid=25154
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

01.11.2008 21:37
#15
Kuidagi laiskusest või õigel momendil teema mahamagamisel on see viimane link kuidagi kahe silma vahele jäänud. Nüüd lugesin kogu selle loo huviga läbi ja tegu on tõeliselt tubli ettevõtmisega.
Müts maha Motamehe ees sellise ettevõtmise pärast. See, mis sealt tuleb on tõeliselt hää asi:)
JõuduB)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

13.11.2008 15:26
#16
Kas keegi oskab kosta, kui palju watte (või ampreid) tarbib külmkapp 12v resiimil?
Küsimus sellepärast, et teada, kui jämeda kaabli peaks vedama.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

13.11.2008 15:59
#17
Lugesin Dometicu manualist, et 12V reþiimis on voolutarve 125W (10,5A).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

22.11.2008 23:54
#18
Tänud Korvimehele. Selle info alusel on ka juhe paigas.
Lähiajal katsun ikkagi ära mõõta oma külmiku täpsed watid ja amprid.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

26.11.2008 13:28
#19
Külmiku tarbivuse sain nüüd ära mõõdetud.
Minu mõõteriist näitas 170w ja 15 amprit.
Käru statsionaarne ampermeeter näitas kuskil 10 amprit. Käru aku oli aga pooltühi. Mõõteriistaga mõõtes oli korralik aku kapil taga.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

26.11.2008 14:49
#20
Kas ainult korraks proovisid kappi või lasid ka külmaks minna? Millal see kapp viimati töötas ja kas ta üldse külmaks läheb? Nendel kapidel pidi olema süsteemis miski "ammoniaagivesi", mis pidada pikemal seismisel hakkama kristalliseeruma ning mida tänapäeval enam keegi ei vaheta. Pikemalt seisnud kapi elustamiseks tuleb ta keerata jalad püsti, nii ööpäevaks ja siis mitte enne käima panna, kui ta on jälle vähemalt ööpäeva püsti olnud.
Räägin seda lihtsalt selleks, et praegu, kui kapp veel paigas pole, saad teda veel väntsutada. Pärast on seda palju tülikam teha, kui vaja peaks olema.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

26.11.2008 16:14
#21
Kapp töötas paar kuud tagasi. Katsetasin gaasiga ja 220v ja 12v. Gaasiga ja 220v külmutas väga korralikult.
Täna panin 12v natukeseks ajaks taha. Küttekeha on ju konstantne ja tarbib voolu ühtemoodi. Seal mingit regullimise võimalust pole. 12v pole ka midagi regullida. Nagunii ei jõua etteantud kraadideni. :P
www.trafic-amenage.com/forum/viewtopic.php?t=9180
Seal antud joonise järgi kõlbab külmikule panna umbes 2mm* juhe. Juhtme pikkuseks tuleb mul kusagil 4m.
www.trafic-amenage.com/forum/viewforum.php?f=28
Seal jälle palju iseehitamisest.
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

30.11.2008 13:56
#22
Korvimees
Lugesin Dometicu manualist, et 12V reþiimis on voolutarve 125W (10,5A).
Korvimehe andmeid usun nüüdseks rohkem.
Mind hakkas vaevama nii suur andmete vahe. Mõõtsin koormust induktiivvoolu tangidega. Need andsid tulemuseks 170w ja 15 amprit. Sama aparaadi läbivvoolu ampermeeter näitas 12,5A Kõik teised katsed andsid väiksema tulemi. Laadisin ka käru aku täis ja vaatasin statsionaaramprmeetrilt tarbivust. Näitas veitsa üle 10A.
Ühendasin vahele 8A kaitsme ja see pidas vastu.
:huh:
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

30.11.2008 14:47
#23
Motamees Kirjutas:
Täna panin 12v natukeseks ajaks taha. Küttekeha on ju konstantne ja tarbib voolu ühtemoodi.
Kas 12V ja 220V kasutavad ühte ja sama küttekeha? See küttekeha peaks olema selline täisnurkne pulk? Küsin seepärast, et minu külmik töötab ainult gaasi pealt. Samas on koht küttekeha paigaldamiseks olemas, seega 220V võimalus võiks ju olla, et kapp kodus enne reisi külmaks lasta. Vaja ainult see küttekeha kuskilt hankida.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

30.11.2008 18:53
#24
Ei usu mina, et 12 ja 220 ühte ja sama küttekeha tarbivad. Esiteks on pinged väga erinevad ja 12v ei suuda 220 takistustraadiga midagi peale hakata. Teiseks oleks mingi lõigu 220v küttetraadi kasutamine aga ilmselt ohutustehnika seisukohalt liialt ohtlik.
Uurisin oma külmiku tagumenti - 12v ja 220v lähevad erinevat juhet pidi kütteelemendi sisse. Mis seal sees edasi toimub, on juba plekist saladuskatte all. ;)
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Re:Matkaauto ehitamisest.

30.11.2008 19:19 - 30.11.2008 19:30
#25
Motamees Hääleta:
Uurisin oma külmiku tagumenti - 12v ja 220v lähevad erinevat juhet pidi kütteelemendi sisse. Mis seal sees edasi toimub, on juba plekist saladuskatte all. ;)
Ega seal sees mingit erilist saladust pole :) Keskel on see toru, kus gaasileek sees. Selle toru külge on keevitatud torujupid ,kuhu sisse käivad siis el.küttekehad.
[img]
Kogu see kupatus on kivivilla sees ja plekk-kest ümber.

Lisatud failid:

Viimati muutis: 30.11.2008 19:30 Korvimees.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev