Mootori pöörded maantesõidul

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 21:31 - 27.03.2019 21:47
#51
Jah, sinna vahele mahuks üks käik veel, aga kuna seda ei ole, siis ei olegi ja saab häst hkkama. 80 -ni neljandaga ja siis viies. Möödasõidu korraga kahest rekkast tegi ka lustiga kiirendades viiendaga. Põhiline on ikkagi see, et tuhanded kilomeetrid saavad nüüd nurrudes ära sõidetud. Enneb tundus 100 juba kihutamisena, nüüd ei enam! Mulle küll sobib . Isegi soovitada julgen.

Järgmisena huvitab chip-tuning. Lugesin siit ja sealt ja miks mitte ära teha, mis muudab sõidu veelgi mugavamaks ja õkonoomsemaks.

www.vkmmotors.ee/chip-tuning/

chip.ee/
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 27.03.2019 21:47 kaminahi.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 22:26
#52
Lasin paar aastat tagasi chipi VKM`s teha- väga rahul tulemusega.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 22:27
#53
kaminahi kirjutas: ...
Põhiline on ikkagi see, et tuhanded kilomeetrid saavad nüüd nurrudes ära sõidetud. Enneb tundus 100 juba kihutamisena, nüüd ei enam! Mulle küll sobib . Isegi soovitada julgen.

Järgmisena huvitab chip-tuning. Lugesin siit ja sealt ja miks mitte ära teha, mis muudab sõidu veelgi mugavamaks ja õkonoomsemaks.

www.vkmmotors.ee/chip-tuning/

chip.ee/

Kui km palju tuleb, siis võibolla ok
Tervitades,
Priit Peljo
Klubi Eesti Karavan liige nr 748
★★★ Mobile office on road ★★★
www.teeseeise.ee/et
Tel 53315713

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 22:37
#54
Rax75 kirjutas: - väga rahul tulemusega.

Pane palun paari sõnaga tulemusest. Mis mootor ja mis muutus?
Raivo Koppel
729

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 22:40
#55
Priit Peljo kirjutas:
Kui km palju tuleb, siis võibolla ok

Meeste mängud ;)
Raivo Koppel
729

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 22:54
#56
Mootor 96kw, muutusi näed VKM tabelist. Muutus see, et nüüd saan 6nda käiguga teha samasuguseid möödasõite nagu enne 5nda käiguga, mägedes sõit lihtsam ja ei pea põdema jõu raugemist. Rahuliku sõidustiiliga ja eriti linnades vähenes kütusekulu märgatavalt. Paraku sellega kasvas ka kiirusejanu kiirteedel :(
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: kaminahi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 22:56
#57
Kiirusejanuga on raske võidelda jah :( Aga ülejäänud muutused on meeldivad.
Raivo Koppel
729

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 23:13 - 27.03.2019 23:14
#58
Mul ühel autol tehti ka VKM-is, Kiirendus paranes 0-100 13-lt sekundilt 10-le, sama tee, samad tingimused.
Ja käiguvahetuse pöörded kukkusid 400-500 pööret, tegemist siis automaat kastiga.
Kui ära tegin, siis mõtlesin, et miks ennast kolm aastat piinasin :)
Kütusekulust eriti aru ei saa, et vähem võtaks. Ilmselt liigutan autot nüüd kiiremini :P
Matkakal pole teinud, 3-ne mootor liigub minu jaoks küll.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999
Viimati muutis: 27.03.2019 23:14 Imre.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

27.03.2019 23:32
#59
Imre kirjutas: Matkakal pole teinud, 3-ne mootor liigub minu jaoks küll.

Hakkad vanaks jääma :P
Raivo Koppel
729

Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Imre

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 03:04 - 28.03.2019 03:04
#60
Vastus seline:

Tere

175€
Teha saab reedel 10:30

58007330
www.chip.ee

____________________________________________
Teen ära...
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 28.03.2019 03:04 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 05:38
#61
Ilmselt olen sellest kuskil siin varem kirjutanud, aga mainin igaks juhuks korra veel - kaks aastat tagasi lasin oma bussi (2,8l, 94kW) ka seal chip.ee-s ära teha. Ja pool aastat hiljem originaal softi tagasi panna. Olen tulemusega igati rahul. :P
Ainuke mis sellest tsippimisest pisut paranes oli vääne. Küttekulu oli grammi pealt sama, arvestatuna ca 12t km jooksul. Bussi külg oli kogu aeg tahmane. Kõige suurem miinus oli "tühimik", mis tekkis 2100 pöörde juurde. Tegijate väitel oli see bussi probleem, Keila Pakiauto väitel bussil ühtegi probleemi polnud. Ei viitsinud rohkem võimelda.
Võib-olla proovin teinekord veel. Mõnes teises kohas. ;)
Ära sõida kiiremini, kui su kaitseingel lennata suudab.
Klubi Eesti Karavan liige nr. 700
Illar Algma
EuraMobil 2004
Tel: 5072560
Tallinn, Kristiine.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: kaminahi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 05:46
#62
See chip.ee on Jürisoo, kelle chipidega ongi väga palju probleeme. VKMis sellist muret pole
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: kaminahi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 09:17 - 28.03.2019 09:21
#63
Jäingi kaaluma, kas katsetada odavaga, 175, või võtta kohe kindel kallis, 390.? Või ei teekski? Selle viimase summa eest saaks ca 2500 km sõita. Ja otsest vajadust veel ei leia ju. Samas, tean, mida tähendab mootorivõim...
Illar, ütle nüüd :)
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 28.03.2019 09:21 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 10:00
#64
Illar kirjutas: Ilmselt olen sellest kuskil siin varem kirjutanud, aga mainin igaks juhuks korra veel - kaks aastat tagasi lasin oma bussi (2,8l, 94kW) ka seal chip.ee-s ära teha. Ja pool aastat hiljem originaal softi tagasi panna. Olen tulemusega igati rahul. :P
Ainuke mis sellest tsippimisest pisut paranes oli vääne. Küttekulu oli grammi pealt sama, arvestatuna ca 12t km jooksul. Bussi külg oli kogu aeg tahmane. Kõige suurem miinus oli "tühimik", mis tekkis 2100 pöörde juurde. Tegijate väitel oli see bussi probleem, Keila Pakiauto väitel bussil ühtegi probleemi polnud. Ei viitsinud rohkem võimelda.
Võib-olla proovin teinekord veel. Mõnes teises kohas. ;)

Kütusekulu vahest mina ka aru ei saa. Kui mõelda, siis auto liigutamiseks on ju vaja mingi energia hulk ära põletada, on see siis chipiga või ilma.
Saan aru, et äkki läheb põlemine effektiivsemaks või mida iganes :) Saan veel aru kui auto kergemaks või voolujoonelisemaks teha, siis väheneb kulu kindlasti :P Aga kui mootorile jõudu juurde keerata, siis kuskohast see väidetav kütusekulu kokkuhoid tuleb? Võib olla sellest, et saab madalama pöördega sõita :P
Minu autol grammigi tahma küll sumpsist ei tule ja ülevaatusel oli ka näit suht nulli lähedal.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: kaminahi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 10:17
#65
Mõni matkakamees siiski usub, et kütusekulu vähenes.
Ma nüüd täna otsustan ja ma arvan, et kui lisajõud ei tekita lisakütet, siis olen mina rahul.
Tänan kaasa hõikamast!
Raivo Koppel
729

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 10:44 - 28.03.2019 10:45
#66
Otsustamiseks sain aega napilt ja homme kell 9 VKM-is, 390 eurot. Kannan ette tulemused.
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 28.03.2019 10:45 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 11:00
#67
No see käis küll ruttu, nagu kassid ja jänesed :D
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 11:04
#68
Kütusekulu vähenebki sellepärast, et saab madalamate pööretega sõita nt. linnas, samuti möödasõidud. Tavaliikluses maanteel 90-100 sõites ei ole vahet.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: kaminahi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 11:09
#69
Eks ma sellepärast ei saagi aru eriti, et enamus kilomeetreid koguneb maanteel.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 12:21 - 28.03.2019 12:23
#70
Seletage mulle lollile, mismoodi saab sama kiiruse juures cipiga masinal pöördeid vähemaks? Kiirus ja pöörded on ju otseselt seotud, läbi käigukasti ratastele.
Eeldades et käik on ka maanteel viimane sees.
Viimati muutis: 28.03.2019 12:23 toto.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Ivar Kalev

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 12:24
#71
toto kirjutas: Seletage mulle lollile, mismoodi saab sama kiiruse juures cipiga masinal pöördeid vähemaks? Kiirus ja pöörded on ju otseselt seotud, läbi käigukasti ratastele.
Eeldades et käik on ka maanteel viimane sees.

Äkki mingi nõiatemp?
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 12:32 - 28.03.2019 12:34
#72
Mis on chip-tuning?...

www.autoremont24.ee/teenused/chip-tuning/

Tänapäevased autod on vägagi sõltuvad elektroonikast, sellega juhitakse juba peaaegu kõike auto juures, kaasa arvatud mootori tööd, sellega tegeleb auto mootori aju ehk ECU (Engine Control Unit). Nagu iga tavalist arvutit juhib operatsioonisüsteem nagu nt. Windows, juhib ka ECU-d operatsioonisüsteem, kuid neid nimetatakse protokollideks. Nii, nagu on ka erinevaid operatsioonisüsteeme Sinu arvuti jaoks, on ka autotootjad kasutanud erinevaid protokolle erinevate mootoriajude juhtimiseks. Nii võib olla nt. esmapilgul täpselt sama mootoriga, kuid erineva aastaarvuga autol täiesti erinevad protokollid, mis nõuavad ka erinevat chip-tuning meetodit.

Nagu ka sinu arvutil jooksevad erinevad aplikatsioonid ja programmid nagu Excel, Word jms. Jooksevad ka auto juhtajul erinevad protokolliosad, kuid nende ülesandeks pole mitte näiteks teksti trükkimine või videopildi kuvamine, vaid auto mootori erinevate andurite jälgimine ning nende töö reguleerimine, nagu näiteks järjekord ja aeg, millal süüteküünlad tekitavad sädeme, kui pikalt on mõni kütusepihusti avatud, või kui palju ülerõhku võib turbo toota. Igat elementi monitooritakse ja kontrollitakse eraldi mootoriaju poolt ja see võimaldabki tänapäevase sujuva ja mugavama mootoritöö.
Nüüd võimegi hakata lõpuks lahkama, mis täpselt see chip-tuning tegelikult on? Chip-tuning tähendab mootori parameetrite kontrolli, mida su auto mootori aju reguleerib ja seejärel nende optimiseerimist, muutmaks sinu mootorit võimsamaks, ökonoomsemaks ja sujuvamalt töötavamaks, ehk siis tegelikult pole chip tuning mitte mõne kiibi lisamine, vaid sinu auto mootoriaju protokolli töö optimiseerimine.

Põhimõtteliselt on aju programmeerimine ehk chip tuning sarnane, nagu sinu lauaarvuti operatsioonisüsteemi vahetamine uue ja parema vastu. Täpselt nagu ei tee keegi Sinu arvutis uuendusi ja suuremaid muudatusi ilma kogu arvutis oleva andmete varundamiseta ja kontrollita, et arvuti on viirustevaba, ei tee ka ükski korralik chip-tuninguga tegelev ettevõtte muudatusi ilma, et kogu originaaltarkvara oleks salvestatud ja vajadusel võimalik uuesti kasutusele võtta. Samuti kontrollitakse ennem, et sinu mootoriaju töötaks laitmatult ning ühestki andurist ei tuleks vigast signaali.

Mis siis õigupoolest muutub?
Olenevalt mootoritüübist võid oodata kuni 25% võimsusekasvu ning kokkuhoidu kütusekulus just eelkõige linnasõidul (kuni 15%) Kuigi ei tundu esmapilgul loogiline võimsusekasv ja kütusekulu vähenemine korraga, on see siiski reaalne. Nimelt muudetakse mootoritööd nii, et just tavaliselt linnasõidul kasutavatel pööretel peab mootor sama võimsuse saavutamiseks vähem tööd tegema. Maanteesõidul on üldjuhul kokkuhoiuvõit väiksem, kuid samas saab ka juhtaju teistpidi seadistada, et saavutada kokkuhoid just maanteesõidul.

Kas chip-tuning on ohtlik minu mootorile ja miks juba tehased ei optimiseeri auto mootoritööd maksimaalseks?

Kõik autotootjad projekteerivad oma mootorid mingi vastupidavuse ja võimsusevaruga. Ühte ja sama mootorit võidakse kasutada mitmel erineval autotüübil, nt väikekaubiku peal on seadistatud mootor suure väändemomendi peale madalalt pöördelt ja rohkem rõhku pandud väga pikale elueale, kui samasuguse mootoriga sõiduauto on pigem seadistatud sujuvamale mootoritööle ja suuremale võimsusele.

Põhjus miks tehased ei kasuta kogu mootori ohutut potentsiaali ära, on tegelikult väga lihtne: autotootja peab arvestama mootorit välja töötades kogu maailmaga, see aga tähendab, et mootor peab hakkama saama vägagi erineva kvaliteediga kütuse ja kliimaga. Põhimõtteliselt nad disainivad oma mootorid nii, et sa saaksid oma autoga sõita Tallinna linnast Kasahstani mägikülasse, kus kohaliku kitsepidaja talu võib ka täita kohaliku tankla rolli, mis on aga tõenäosus, et sa sinna mägikülasse kunagi enda autoga sattuma peaks?

Kokkuvõtlikult, ei, chip-tuning pole ohtlik sinu mootorile senikaua, kuni sa kasutad kvaliteetset kütust ja püsid autotootja poolt ette nähtud turvalise mootoritöö tsoonis. Enamasti võib kannatada ainult imevähe mootori tööiga, kuid see on tihti pigem tingitud autoomaniku sportlikumaks muutunud sõidustiilist.

Chip tuning
Kas kõiki autosid saab chip tuningu abil optimiseerida?

Chip tuningut saab teostada peaaegu kõigil autodel, mille mootoritööd juhib elektroonika. Küll aga on efektid erinevad, nt. turboga varustatud diiselmootori optimiseerimise tulemus on märksa suurem kui vabalthingava bensiinimootori oma.

Olen kuulnud ka nn. „Powerboxidest“ mis need on?

Powerboxi võib lugeda iga autoomaniku õudusunenäoks. Chip-tuningu puhul muudetakse kõiki parameetreid, mis on vajalikud mootori töö optimiseerimiseks, powerbox aga lisab ainult kütust ja tõstab turborõhku. Tulemuseks on kerge jõukasv, hunnik musta suitsu summutist ja mootor, mis Sind igavesti vihkab. Enamus powerboxe on lihtsalt edeva firmakleepsuga karbid, mille sees on mõne euro eest erinevaid takisteid ja elektroonikat, tõenäoliselt kõige kallim ja kvaliteetsem asi kogu toote juures on firmakleeps karbil.

Millised on erinevad chip tuningu võimalused?

Enamasti chip tuningut tehes muudetakse mootori tööd nii, et kasvaks võimsus, kuid ei kaoks vastupidavus ning reguleeritakse kütuse doseerimist täpsemaks, et saavutada kerge võit ökonoomsuses, kuid on veel teisigi variante. Chip tuninguga võib ka ainult kasvatada ökonoomsust, kuid jätta võimsus samaks, võib reguleerida ainult nt. turbo rakendumist sujuvamaks, kuid võib ka tõsta maksimaalselt mootorivõimsust, kuid viimasel juhul on üldjuhul mündil 2 külge, nimelt kuna siis peavad erinevad mootoriosad juba märksa rohkem tööd tegema, kannatab rohkem mootori eluiga ning tõenäoliselt muutuvad ka heitgaasid tänavale sobimatuks, seetõttu praktiseeritakse seda enamasti ainult võistlusautodel, mis ei liikle enam tänaval ning ei pea läbima suuri vahemaid.
Tervitades,
Priit Peljo
Klubi Eesti Karavan liige nr 748
★★★ Mobile office on road ★★★
www.teeseeise.ee/et
Tel 53315713
Viimati muutis: 28.03.2019 12:34 Priit Peljo.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 12:37
#73
Eelnev jutt ei vähenda kuidagi mootori pöördeid, sama kiiruse juures ilma käiguvahetuseta, kuna väntvõll ja vedavad rattad on füüsiliselt seotud ülekandega.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Ivar Kalev, Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 12:39 - 28.03.2019 12:41
#74
Linnas saab kõrgema käiguga sõita ;) Ilma käiguvahetuseta ei muutu jah midagi :)
Maanteel ei muutu midagi.
Tervitades,
Priit Peljo
Klubi Eesti Karavan liige nr 748
★★★ Mobile office on road ★★★
www.teeseeise.ee/et
Tel 53315713
Viimati muutis: 28.03.2019 12:41 Priit Peljo.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Mootori pöörded maantesõidul

28.03.2019 13:26
#75
toto kirjutas: Seletage mulle lollile, mismoodi saab sama kiiruse juures cipiga masinal pöördeid vähemaks? Kiirus ja pöörded on ju otseselt seotud, läbi käigukasti ratastele.
Eeldades et käik on ka maanteel viimane sees.
kaminahi kirjutas: No mis me räägime. Mina olen tulemusega ikka täiesti rahul. Tõin auto koju. Kui spido kell näitab 90 siis põõrete kell 2000. Vaikus on kuldne.
Tänan kõiki juhendajaid ;)

kaminahi sai maantee kiirusel pöörded madalamaks käigukasti viienda käigu ülekannet muutes. Chipiga saad linnavahel madalama pöördega käiku vahetada, kuna hakkab madalamalt vedama ja sellega seoses võib kütusekulu väheneda.
Maanteel sama kiiruse juures ei pruugi vahet olla kulul.
CARTHAGO CHIC E-LINE I 50 YACHTING EDITION
Klubi Eesti Karavan liige nr. 670; 999
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Rax75

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev