9. päev. Sevilla – Tanger
Ärkan 5.45, kaablid kokku ja minema. Enne kella 9 vaja olla 200km kaugusel Los Barroses piletikassas.
Kuna tasulist teejuppi ei taha kasutada, peab varsti peale Sevillast lahkumist umbes 50 km tavateed sõitma. Probleemi pole, sest sellisel kellaajal on liiklus peaaegu olematu.
Veidi peale poolt üheksat oleme piletikassa ukse taga, enne selle avamist jõuavad teised rahulikult ärgata ja aega jääb ka kõrvalasuva hotelli kohviku külastamiseks.
Piletid maksavad 225€ (sinna ja tagasi lahtise kuupäevaga pilet), täpselt sama palju kui aasta tagasi.
Kohustuslik naabruses asuva Lidli poe külastus ja ongi aeg hakata sadamasse veerema.
Sadamas ootab meid ees pikk järjekord matkaautosid…eelmisel aastal oli mõni üksik…
(Siis me veel ei tea, et põhjuseks on Hispaania külm talv ja prantslaste hordid, kes muidu ei julgenud Marokosse minna, on nüüd kehva ilma eest sinna põgenemas.)
Kõik läheb ladusalt – see on korduva käimise suur eelis, et midagi ei pea otsima ega avastama, täpselt on teada kuhu peab minema ja mida tegema.
Laeval otsivad meid üles prantslased, kellega koos me aasta tagasi kõrvuti Maroko tollis olime ja kes meid seejärel enda sabas esimesse kämpingusse vedasid. Nad tundsid kai peal bussi ära ja tulid nüüd otsima… nii armas! Kahju ainult, et nad nii totaalselt umbkeelsed on, et kogu suhtlemine on võimalik vaid Eve vähese prantsuse keele ulatuses.
Laeval täidame vajalikud paberid, läbime passikontrolli ja varsti olemegi Tangeri sadamas.
Tolliplatsil teen väikese umbmäärase kalkulatsiooni, võttes arvesse eelmisel aastal mõne üksiku matkaauto peale kulunud aega ja tänast autode hulka, jõudes kurva tõdemuseni, et viimased jäävad ilmselt pimeda peale.
Seisame ja ootame…kõrvuti sama prantsuse bussiga kellega eelmiselgi aastal – maailm on ikka täis juhuseid – aga midagi ei toimu.
Mingil hetkel tuleb keegi ja korjab kokku autode deklaratsioonid. Märkab tuuleklaasil pardakaamerat ja küsib ega see ei tööta. Raputan pead. Hea, et maha ei kästud monteerida. Lülitan ta igaks juhuks välja.
Eespool tõstetakse tühjaks Maroko numbritega sõiduautot, kuhu on laetud korralik pakiauto koorem – no ikka mahub palju, kui hästi pakkida.
Oleme ehk napi pool tundi oodanud, kui sama tegelane naaseb tembeldatud deklaritega, jagab need laiali ja soovib head reisi…Kellelgi ei vaadata isegi ukse vahelt sisse. See on küll ilus algus!
Võtame suuna Tangeri kämpingusse, samasse kus eelmine kord nii minnes kui tulles peatutud sai.
Kui keegi peaks
meie eelmisest reisikirjast
mäletama, siis toona olid
Heraklese koopad
, mida näha tahtsime suletud, otsustame nüüd uuesti õnne proovida.
Siinkohal on paslik ära rääkida üks lugu, mis eelmise aasta reisikirjast välja jäi, aga oli minu jaoks mõtlemapanev. See aitab ka mõista üllatust, mis meile taas samasse kohta tagasi jõudes osaks sai.
Tangeri lähistel asuv Cap Sparteli kämping oli aasta eest meie esimeseks ja viimaseks ööbimiskohaks Marokos.
Kui me tagasiteel uuesti sinna saabusime, tundis registratuuris töötav mees meid ära. Tema inglise keel oli hea ja seetõttu jäime pikemalt lobisema. Otsustasin kasutada juhust ja uurida tema käest Tuneesia kohta – sinna mineku mõte oli juba toona idanemas. Tema arvamus oli kindlalt negatiivne. Selle põhjuse järgi pärides sain vastuse, mis andis pikaks ajaks mõtlemisainet:
„Seal on demokraatia - valitsused vahetuvad, revolutsioonid, demonstratsioonid, inimröövid, terroristid. Aga meil on kuningas, kõik on vaikne ja rahulik – ise ju nägite.“
Ja väga raske oli talle vastu vaidlemiseks argumente leida…
Vot nii ja kui me nüüd aasta hiljem kämpingu väravast sisse keerame, tuleb sama mees käsi pikalt ees registratuurist välja meid tervitama. „Salam aleikum“! Rõõm jälle näha! Hea, et te Tuneesiasse ei läinud!“
Ühest küljest meeldiv, teisest üllatav, et arvestades autode ja inimeste hulka mis tema juurest läbi käib, meie buss ja toonane jutuajamine meeles on…
Teine meeldiv uudis on see, et koopad on nüüd huvilistele avatud.
Regame end sisse, setime bussi samale kohale kuhu eelmisel aastal. Aednik toob Argole kimbu lilli… nagu oleks ajaratta aastajagu tagasi keeranud, täielik deja vu!
Kell on alles vähe, pimedani piisavalt aega, et need paljuräägitud koopad lõpuks üle vaadata.
Minna pole kaugele, umbes 100 meetrit kämpingu väravast.
Legendi järgi elas Herakles siin enne, kui läks sooritama oma 11-ndat vägitegu - hesperiidide poolt valvatavast jumalate aiast kuldseid õunu tooma.
Koopasuu pidavat meenutama Aafrika mandrit… eks see sõltub paljuski vaataja fantaasiast, aga muidu võib öelda, et tüübil oli maitset – võlvlagedega koopad on muljet avaldavad, tema poolt kasutatud sissekäigust (meie sisenesime tagauksest

) avaneb võrratu vaade mürisevale ookeanile.