Kuna kurdeti, et reisikirju vähevõitu, siis püüan mõne lausega kirjeldada seda vähest, mis Rootsis nähtud sai. Vähest seetõttu, et Rootsis on ilmselt kordi rohkem huvitavaid kohti kui meil selle kümne päevaga õnnestus läbi käia.
Tegelikult oli peamiseks sihiks Gotland ja siis jätkuna Öland, sest peale Ahvenamaal käimist tundus olevat loogiline käia läbi veel kaks suuremat Läänemere saart, kuid Gotlandi olulisus vähenes reisi jooksul siiski kõvasti. Sellest aga hiljem. Sõit algas Paldiskist DFDS laevaga, mis muidugi rohkem rekameeste ja nende tehnika veoks mõeldud, kuid me ei leidnud mõtet maksta paarsada euri rohkem Tallinkile, sest nagunii oli reis öine ja polnud erilist vahet, millisel laeval magada- sihtriiki viivad nad nagunii ning tunnikene sõitu Kapellskärist Stockholmi on paras eelsoojendus Rootsiga tutvumiseks. Liiklus on rahulik ja seetõttu on rooli taga mõnus olla. Samas õnnestus Stockholmis õigest teeotsast mööda panna ning ilmselt kõrgete hoonete rohkuse tõttu läks GPS ka lolliks ning seetõttu tuli suur osa kesklinnast läbi tiirutada enne kui geps jälle toibus ning õigele rajale juhtis. Suurlinna liiklus on siiski teisest mastist, kuigi mitte nii närviline kui Tallinnas.
Pealinnas olin veel kodus olles püüdnud bronnida ühte kämpingukohta, mis asus ühel kesklinnalähedasel saarel ja sinna viiva silla alusel platsil Långholmens Husbilscamping nime all, kuid kümne paiku kohale jõudes selgus, et enne kella kahte mingit tšekinni ei toimu ja minu soov neile 320 krooni loovutada (tahtsin elektriga kohta) luhtus. Muidugi veider suhtumine- e-maili teel sai neile selgitatud, et jõuan varem ja lahkun kuue paiku õhtul, aga omi reegleid nad siiski ei muutnud. Aga kui nad minu raha ei tahtnud, siis sundima ka ei hakanud. Selle asemel ostsin 80 krooni eest sinnasamma sillaalusesse parklasse parkimispileti ja saime linna peale minna- ligi kolm kilomeetrit kõndimist ning olimegi kuningalossi juures.
Parkla
Ära sai nähtud ka kuningalossi vahtkonnavahetus
ja uuritud kõikide kuningate isiklikke asju lossi vastavas muuseumis.
Turiste oli muidugi kõikjal suurel hulgal ja igast ilmakaarest.
Et aga õhtul üheksa paiku läks Nynäshamnist laev Gotlandile, siis tuli pealinn selja taha jätta.
Laev ise kena suur ning merel andis geps tema kiiruseks 53-55 km/h. Pole paha. Aga kolm tundi oli sõita ka.
Kohale jõudsime kesköö paiku ning kodus oli paika pandud esmane ööbimiskoht- vaatamisväärsus Högklint, mis (nagu pärast selgus) on kohalike seas üsnagi populaarne koht- kõik tahtsid näha, milline on elu 48m merepinnast kõrgemal.
Kuid sel ööl oli seal üsna rahulik, vaid paar matkaautot oli juba ees.
Järgmise päeva plaan oli kohalik lõbustuspark Kneippbyn Vattenpark, mis ühes osas on veepark ja teises tavaline vanamoodne lõbustuspark, kuid laste jaoks täiesti asjalik koht ning kui ilm ilus, saab ka veepargis elust mõnu tunda. Piletihind ehk väheke krõbe- 1300 krooni taheti.
Päev seal mööda saadetud, tuli otsida ööbimiskoht ning et saarel kämpinguid piisavalt, ei olnud see probleemiks. Järgmine päev jätkus saarega tutvudes ning ära tasub käia paaris kohas- kivisambad Farö saarel ja kuulsate Gotlandi käiade väike muuseum-töökoda, kus ka kohalikku toodangut suveniiridena osta saab.