Meie esimene ringreis Poola - Tsehhi - Saksa
Startisime 11. juulil kella 11 ajal Bialystoki suunas. Bialystoki mäe parklas olime 22.00. Sõidetud oli 802 km. Igati korras parkla ööbimiseks (53° 09`57`` ja
22° 56`04``).
12. juulil võtsime sihi lõuna poole ning õhtupoolikul olime Auzwitzi ja Brikenaurite koonduslaagrite juures parklas, kus olime ka öö (50° 01`33`` ja 19° 11`58``). Ööbimine maksis 20 poolakat, mis tuli maksta hommikul.
Õhtul külastasime muuseumi, mis on avatud kella 20.00, aga sisse saab kuni kella 19.00 ning täitsa tasuta. Vaatamist on vähemalt 2-3 tundi. Tasub minna.
13. juuli hommikul startisime Krakowi linna. Parkimisega probleeme ei olnud. Parkla koordinaadid on 50° 01`33`` ja 19° 55`22``. Sinna ei mahu suuremate matkakatega sisse, aga seal ligidal oli ka teisi parklaid. Tutvusime Krakowi vanalinnaga.
Peale lõunat võtsime suuna soolakaevandusse (Kopalnia Soli). Mis asub Krakowi külje all (parkla 49° 59`12`` ja 20° 03`06``). Pere pilet oli 177 poolakat (2 täiskasvanut + 2 last, ühe lapse lisa pilet oli 49 poolakat). Meile meeldis.
Õhtul sõitsime Kõrg - Tatratesse, et järgmine päev matkata Morskie Oko mägijärve äärde. Ööbisime matkaraja alguses (parkla 49° 15`21`` ja 20° 06` 13``). Kohale jõudsime umbes kell 19.00 ja parklast lahkusime järgmine päev kell 12.00 ja see parkimine läks maksma 40 poolakat.
14.07.09. Hommikul alustasime oma 20 km matka 984 m merepinnast ning paari tunni pärast olime 1406 m merepinnast. Sealt lähevad edasi veel tähistatud matkarajad, mis viivad 2499 m merepinnast. Lumi oli täitsa olemas. Loodus on nagu Norras. Matkama minnes on ka nn mäepilet, mis maksis meile kokku 15.40. (Jälle arvestatakse pereks 2 suurt ja 2 last + meil ka lisapilet 1 lapsele 2.20. Üks suur maksis muidu 4.40 ja laste üksikpilet oli 2.20 poolakat). Ülesse saab ka hobuvankriga, aga seda hinda me ei tea. Soovitame minna hommikul või õhtul kuna päeval on tohutu rahvamass nagu meie laulupeo rongkäik. Tegime kiire matka alustasime kell 9.00 ja jõudsime tagasi 13.00, aga teinekord tuleb aega varuda kauemaks. Mäed on ilusad ja Eestile ligidal. See oli meie reisi Poola kõige lõuna poolsem punkt.
Peale lõunat võtsime suuna Zakopanie linna, mis jäi meil järgmiseks korraks külastada kuna oli ülerahvastatud.
Zakopanie kandis on ka lambanahad odavad. Suur nahk meie rahas 150 - 200 eek-i. Ostsime ka omale nahad ühelt mäe küljelt.
Edasi läks sõit Tsehhi poole Brno linna lähistele koobastesse. Vahepeal vedas navi meid läbi Slovakkia. Mööda ilusaid mägikülasid, aga õhtuks olime Moravski Jesky Balcarka parklas koobaste juures (49° 22`36`` ja 16° 45`26``), kus ka ööbisime. Parklas olime ainukesed.
15.07.09. Võtsime hommikul piletid (8.20) ja läksime koobast uurima. Pilet oli 2*180.- (suured) ja 3*150.- (lapsed) kokku 330.- (tsehhi raha). Meile kui esimest korda, siis oli vinge koobas.
Seal ümbruskonnas on palju erinevaid koopaid. Meie käisime jalgsi, aga on võimalik minna ka paadisõidule koobastesse (49° 22`17`` ja 16° 43`50``) Propast Macosha.
Koobastega tutvutud võtsime suuna Prahasse. Väikse eeltööna leidsime pea kesklinnas matkaautode kämpa (50° 03`21`` ja 14° 24`48``), kus sai rahulikult auto jätta valve alla. Meie esimene ja viimane kämpa, kus ööbisime. Mujal ei olnud vajadusi. Kämpa läks maksma 700 tsehhi raha. Siis sai kasutada kõiki ettenähtud hüvesid, mida läheb vaja (elekter, duðð, wc, puhas vesi, must vesi, köök, pesu pesemine). Igati tore koht. Kui see täis on, siis sama teed edasi sõites on veel ka teine kämpa, aga seda me vaatamas ei käinud. Tegime väikse söögi ja kella18.00-st läksime Prahat vaatama. Kämpast on võimalik osta trammi pileteid. Sealt sai 15- 20 minutise trammisõiduga külastada kesklinna.
16.07.09. Lõunast startisime Dresdeni suunas mööda kõrvalteid. Nautides võrratuid vaateid.
Jõudsime märkamatult Saksamaale Königsteini kindluse jalamil asuvasse parklasse (50°55`17`` ja 14° 02` 49``).Vallutasime siis Königsteini kindluse.
Edasi marsruuti maha märkides leidsime atlasest kodus kirjutatud märke ¥KINDLALT MINNA´, aga mis seal oli seda seal polnud. Sõitsime siis sel marsruudil ja parkla koordinaadid on 50° 58`01`` ja 14° 03`57``. Selle vaatamisväärsuse nimi oli Bastel. Selles parklas olime ka ööd. Matkabuss maksis 5.50 eurot. Igati ilus parkla looduses ja täitsa ainukesed ning aiaga piiratud.
Läksime uurima, mis asi see siis on, mida pidime kindlalt vaatama minema. Natuke matkamist ning jõudsime kaljude peale. Ilusate vaadete ja matkaradadega. Käisime ka öist vaadet vaatamas sealt ülevalt. Igati ilus koht ning tasub kindlasti minna.
17.07.09. Tegime stardi Berliini lähedale Altengrbovi külla, kus pereisa teenis 22 aastat tagasi sõjaväes vene riiki.
Sealt edasi sõitsime Berliini, kus oli poistel esimene punkt Lousi tsiklivarustuse pood.
Sealt võtsime suuna kesklinna filharmoonia parklasse(52° 30`31`` ja 13° 22`11``), mis oli eeltöö tulemusena välja otsitud (kevadisest kokkutulekust). Seal olime ka öö (19.00- 9.30 maksis 16 euri). Igati ilus parkla.
Õhtul tutvusime Berliiniga.
18.07.09. Algas Berliini Tehnikamuuseumi külastusega (52° 29`56`` ja 13° 22`38``). Igati võimas muuseum, kus on pärissuuruses väiksemaid lennukeid, laevu. Külastasime seda laupäeval ning piletiraha ei tahetud.
Edasi võtsime suuna kodu poole mööda põhja Poolat parklasse, kus olime ka öö (53° 39`00`` ja 17° 19`02``). Väga ilus parkla loomaia, söögikohaga ning laste mänguväljakuga. Võimalus tühjendada ka matkabussi wc-d ja musta vett. Poola on ilus, kui ainult teed natuke paremad oleks.
19.07.09. Startisime siis edasi kodu poole. Külastasime vahepeal Malborgi kindlust (54° 02`20`` ja 19° 01`48``). Kindluse pilet oli 135 poolakat. Siin sai pileti osta 2+3. Kodus leidsime veel, et Malborgi linna lähedal on ka Poolakate kuulus tagurpidi maja. Koha nimi on Szymbark 54° 13`00`` ja 18° 06`00``. Koordinaadid pole kindlad ja piletid on sularahas(10 poolakat).
Õhtuks jõudsime Paneveþyse ringi Statoili parklasse, kus olime ööd.
20.07.09 tegime viimase tõmbe Lõuna-Eesti kaunisse loodusesse, kus meid oodati juba suitsusaunaga.
Kokkuvõtteks oli meie esimene omapäi käidud reis vinge. Pole vaja üldse kaugele sõita. Sama ringi võiks veel uuesti sõita kuna paljugi jäi veel vaatamata.
Kokku tuli umbes 4600km.