poolteljed - lagunemine ülekoormusest

poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 18:38 - 17.04.2014 18:39
#1
Tundub, et pidev ülekoormus (ja pisut tugevam gaasipedaali vajutus) on pika peale mõjunud laastavalt, igatahes üleeile Tallinnas rutiinsel sõidul alustades valgusfoori tagant rohelise tule süttides sõitu tegi põhja all kõrr-kõrr ja buss enam edasi ei liikunud. Mootorist kardaanile liikumine jõudis aga kardaanist tagaratastele vedu edasi ei jõudnud. Tõmbasime teise autoga puksiiris esindusse ja sain täna tänu headele tutvustele juba kätte. Ajaliselt läks küll väga napilt - üleeile nad said samal õhtul kohe ka veale diagnoosi, eile telliti Poolast uued poolteljed, mis jõudsid täna peale lõunat kohale ning kell 17 sain bussi kätte. Homme meil tähtis väljasõit ja läks selles mõttes väga hästi. Ning hea, et kõik juhtus siin samas.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652
Viimati muutis: 17.04.2014 18:39 Ivar Kalev.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 22:12
#2
Täna õnne, et Itaalias ei juhtunud nagu minul ;), seda kõrinat tean täpselt kuidas kostub :). Kas vahetasid mõlemad igaks juhuks või oli põhjust ka. Meie bussil sai teine ka Itaalias maha võetud ja üle vaadatud, aga see oli täiesti korras. Hinnas muidugi siin maksid ilmselt kaks vähem, kui üks Itaalias.
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 22:24
#3
Kas see oligi siis see sama asi? Pooltelg käib ringi aga rummu sees ots lahti?

See pidavat Sprinteritel probleem olema aga eks nad kõik on ju koorma veoks ja sealt see probleem tuleb.

Vahetusse läksid mõlemad, kuigi puru oli üks pool. Ju siis nii oli hetkel õigem.

Maksnud ma veel pole aga hind on teada:

poolteljed maha ja peale 97 €+km
pooltelg 455 €+km/tk
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 22:42 - 17.04.2014 22:53
#4
Sama asi ikka, rummu poolel poolteljel nuudid maas ( tegelikult olid üsna võrdselt nii poolteljel kui rummul) . Mul oli kogu lugu 1400, selles sisaldus ka 100€ 500m pukseerimise eest näiteks :P . Itaalia värk, samas elasime 10p töökoja õue peal, olime hästi valvatud, ja selle eest raha ei küsitud, vett sai ja ülejääke kah ära anda. Elektrit ei vajanud solar toitis täiesti piisavalt ja korraliku randa oli ca 1,5 km. Rolleriga sai kogu ümruskond ca 30km raadiuses läbi kammitud. Ehk peale mõningase liigse närvi- ja rahakulu läks puhkus täie ette, lihtsalt suunitlus muutus rohkem rannapuhkuseks, mis polnud ka paha. Itaalia asjaajamisest võiks muidugi raamatu kirjutada, aga kahjuks või õnneks pole kirjamees :)
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550
Viimati muutis: 17.04.2014 22:53 Arvo.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 23:11
#5
Lugesin nüüd veelkord tolle sõnumi läbi ja kirjas on:

"need nuudid peaks olema tehasest määritud ja see määre peaks kestma nagu pooltelgki 10 a. ja ma ei tea kui palju kilomeetreid. Igal juhul seal oli määrde asemel kuivanud määrde tolm ja peen rauapuru. Kohapeal sai ka teine pool järgi vaadatud, seal oli kõik kenasti korras ja tavoti taoline määre kenasti olemas."

Kas ma saan nüüd õigesti aru, et kurja juur on ikkagi ja ainult see kuivanud määre?
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 23:29
#6
Kus mina tean, mis on kurja juur, lihtsalt lõpptulemus oli selline ja teine pool oli nagu uus.Iseenesest saab rummu otsast stopperi ära võtta ja siis tuleb plastkork maha ja saab vaadata kuidas on määrdega olukord ja sinna ka määret juurde panna kui vaja. Iseenesest peaks muidugi olema asi hooldevaba, nagu väidavad esinduse inimesed, aga ikka pidavat juhtuma, ja kuna meil mõlemal on juhtunud, siis peaks meie kolmanda samasuguse bussi omanik siit püüdma midagi õppida. Ma natuke olen mõelnud, et äkki vaheflantside kasutamine võib olla osaline kurja juur. Samas laager oli täesti perfektne.
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 23:35
#7
Tuleb siis veel kurja juure otsimisega tegeleda.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

17.04.2014 23:41 - 17.04.2014 23:43
#8
Võib-olla seletaks täpsemalt mis juhtus, mis auto mudeliga, mis aastakäik, läbisõit jne.
Viimati muutis: 17.04.2014 23:43 Veikko.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

18.04.2014 00:06
#9
Pooltelje rummu poolne ots on puruks ja ratta rumm pöörleb pooltelje otsas, kuigi peaks olema kinni.
Auto on MB Sprinter 315, v.a. 2008. Läbisõit 78 tuh.km.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

27.04.2014 18:40
#10
See, et rummupoolne? Pidavat minema nuudid s.o. reduktoripoolne. Minu omal läbisõit 116tuhat ja võtab kõhedaks. Kui juba uued osta siis osta 4,6t omad, muidugi veljed ka lisaks. Ülekoormus on paratamatult ja see tapab. Vana transit 226tuhat ja sild oli nagu uus. MB ja uued fiatid&pegeotid&citroenid kõik on tehtud kuidagi ülekäte. Minu nägemust mööda peale 2000a. hakati kõikjal EU-s tegema paska nii sõiduautode kui kaubikute osas. Kui kõik probleemidega siis pole valida ja saab tagavaraosadest ja servicest peamise kasumi välja lüpsta.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

27.04.2014 19:36
#11
Reduktori poolne õnneks korras, muidu oleks reduktoril võinud ka vigastusi olla.
Tükid on mul kodus, kui tahad tule vaatama.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

27.04.2014 21:04
#12
tiit kirjutas: See, et rummupoolne? Pidavat minema nuudid s.o. reduktoripoolne. Minu omal läbisõit 116tuhat ja võtab kõhedaks. Kui juba uued osta siis osta 4,6t omad, muidugi veljed ka lisaks. Ülekoormus on paratamatult ja see tapab.

Teljel on mõlemas otsas nuudid, aga puruks (nuudid maha) on läinud meil just see rummu pool. 4.6t telg on 30 nuudiga, meil olid 26 nuudiga, siis difri poolel. Siis peab ka uue difri panema ja ma ei tea, kas läheb samasse korpusesse. Rattalaager on sama.
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

28.04.2014 06:42
#13
110KW mootor ei ole kõige võimsam,on veel 140KW ja 190KW. Tundub,et tehase poolt valesti arvutatud? Ülekoormuse mõjul peaks minema kas laager või telg murduma. Palju on kaal koormatud olekus tagateljel? Palju on lubatud tehase poolt? Ülevaatuse punktis minul mõõdeti tühja autoga taga 2000kg, ees 1490kg (koos juhiga,poolik kütusepaak ja tühi veepaak)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

28.04.2014 07:51
#14
Kaal enam vähem samas konditsioonis oli ca 50 kg väiksem, samas tagatelje koormus oli 2080. Kui palju MB arvestanud on ei tea. Ma ei usu, et otseselt pöördemoment neid nuute tapab. Endal arvasin esialgu seal ühenduses määrde puudumise olevat põhjuseks. Ilmselt on see paljude asjade kokkulangemine. Purunemise hetk on ikka mingi suurema pöördemomendi juures, aga ilmselt vigastused tekkivad eelnevalt pikaajaliselt.
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

28.04.2014 08:25
#15
Mul oli kindel sümptom paari aasta eest hakkas kostuma bussi alt tagant poolt kolks iga kord, kui tagurpidi käigu sisse panin ja siduri lahutasin. Algul mõtlesin,et on seotud kardaaniga aga nüüd siis tean, et siis oli juba väike loks tekkinud nuutides.
Seega umbes paar aastat läks, kuni nuudid maha tulid.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

28.04.2014 09:12 - 28.04.2014 09:13
#16
Sama siin, ainult mul oli see vist juba algusest peale, algul oli kolks tagurpidi käiguga, hiljem juba ka edaspidi käikude vahetusel. Edaspidi on siis asi prognoositav , ennetatav ;) . Kuidas sul see lagunenud pool välja nägi, oli seal määre alles? Teine pool oli samas ilma igasuguste kulumisjälgedeta.
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550
Viimati muutis: 28.04.2014 09:13 Arvo.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

28.04.2014 11:49
#17
Jah, määre täiesti olemas. Unustasin enne täpsustada, et nuudid ei olnud maas mitte võllil vaid võlli vastusel (mis ta nimetus täpsemalt ongi), mille sees võlli ots käib.

Ja diferentsiaali poolel olid nuudid võllil täitsa ilusad.
Klubi Eesti Karavan liige nr 652

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

28.04.2014 20:21
#18
Peennuudid ei ole arvestatud selliste koormustega, tehase meelega tehtud möödalaskmine. Küsisin ühelt tuttava tuttavalt ta sõidab MB 2010a. kaubikuga, 75KW mootor ja lühike/madal kerge kere,kongis on 200-300kg max. tagasild läks ~200000 pealt ja sama viga. Mida raskem kere seda suuremad koormused 1- ja 2 käiguga, lisaks ka võimsam mootor.5t topeltratastega seda viga vist pole? Jõuame jälle sinnamaani,et tootjad teevad meelega sitta,et tulevikus raha võtta. Just sellised minevad asjad on eriti kallid.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: poolteljed - lagunemine ülekoormusest

29.04.2014 09:23
#19
Soome karavan kodulehel teema, eelmine nädal, Prantsuse-Saksa piiril kõik matkaautod kaalumisele, see liitub selle teemaga, et ülekoormusest võib tulla mitte ainult tehniline jama.
Olen kuskil näinud klippi kus ametnik laseb kohapeal kaal seada korda, veed, vein jne.

Teema ise siin, www.karavaanarit.fi/ajankohtaista/etuteltan-puheet/matkailu-ulkomailla/?E26399M=19&x26399=107389287
Tel. +3725073021

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev