Itaalia, kes on üks koroonaviiruse pandeemiast enim kannatanud riike maailmas, taasavas oma piirid juba 3. juunil ja tühistas Euroopast saabujatele kõik piirangud.
Eesti, Läti, Leedu, Slovakkia, Sloveenia, Ungari, Horvaatia ja Bulgaaria on samuti juba alustanud piirangute tühistamist välismaalt saabujatele, kuid on välistanud riigid, mida ei peeta turvaliseks - paljudel juhtudel teiste seas Suurbritannia ja Rootsi.
Poola avas teiste ELi riikide ja Suurbritannia kodanikele piiri 13. juunil. Rootsi jättis pandeemia ajal piirid püsivalt avatuks. Täpselt sama tegi Luksemburg, kes ühel hetkel siiski avastas end ümbritsetuna naabritest, kes oma piiride sulgemisega ka väikeriigi isolatsiooni jätsid.
ELi soovitust just täna 15.06.20 piirid avada järgivad Prantsusmaa, Belgia ja Kreeka.
Ent Pariis on avaldanud soovi vastastikuseks käitumiseks, mistõttu võidakse taaskehtestada piirangud nende riikide suhtes, kes prantslasi riiki ei luba.
Kreeka on läinud piiride avamisega teistest kaugemale, lubades riiki reisijaid ka Austraaliast, Uus-Meremaalt, Jaapanist, Lõuna-Koreast, Hiinast, Iisraelist ja Liibanonist.
Täna (15.06.20) lõpetab kontrolli maismaapiiridel Saksamaa. Mitmed Saksamaa liidumaad on iseseisvalt kehtestanud karantiininõude Rootsist saabujatele.
Austria, kes on juba avanud piiri enamiku naabermaadega, tühistab 16. juunil piirangud 31 riigi kodanikele, kuid ei luba piiranguteta riiki Portugalist, Hispaaniast, Rootsist ja Ühendkuningriigist saabujaid. Ka Tšehhi kaotab tänasest enamiku piiranguid, jättes need kehtima vaid kõrge nakkustasemega riikidest saabunutele.
Hispaania tühistab reisipiirangud 21. juunil, piir Portugaliga jääb suletuks 1. juulini. Portugalis levis uus koroonaviirus tunduvalt väiksemas mastaabis kui naaberriigis Hispaanias.
Rumeenia ei ole veel teatanud, millal piir piiranguteta avatakse.
Taani avab esmaspäevast ( 21.06.20 ) piiri üksnes Saksamaalt, Norrast ja Islandilt saabujatele, kes kavatsevad ööbida vähemalt kuus päeva järjest väljaspool Kopenhaagenit.
Norra jätab suletuks kogu oma pika piiri Rootsiga. «Ma mõistan, et see on suur pettumus. Aga piirangud tuginevad objektiivsele kriteeriumile ja on ühesugused kõigile,» ütles peaminister Erna Solberg. «Kui avame liiga kiiresti, võib nakatumine kontrolli alt väljuda.»
maailm.postimees.ee/6996847/euroopa-astub-tana-suure-sammu-avanemise-suunas