Esiteks, uue tõendi loomiseks tuleb vana eelnevalt kustutada.
Küsimus, kas kustutatud tõend ikkagi kehtib , pärast uue tõendi loomist? Vana tõendi paberkandjal kasutamise kontrollil tuleb kiri, et tõendit ei leitud. Vaktsineeri.ee leht aga väidab, et
Vana tõend uue loomisel kehtivust ei kaota. Nii et katsetage ise ja omal vastutusel.
Millal hakkab kehtima teine süst, et saab luua digitõendit?COVIDi tõend hakkab kehtima, kui inimene on pärast vaktsineerimist saavutanud maksimaalse kaitse.Periood, kaua peale teist süsti ootama peab, et tõend oleks kehtiv, on vaktsiiniti erinev. Vastavalt tootja juhistele loetakse maksimaalse kaitse saabumise ajaks:
- Pfizer/BioNTechi vaktsiini Comirnaty puhul 7 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
AstraZeneca vaktsiini Vaxzevria puhul 15 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi (Eestis enam ei kasutata!)
- Moderna COVID-19 vaktsiini puhul 14 kalendripäeva pärast teist vaktsiinidoosi
- Janssen COVID-19 vaktsiini puhul 14 kalendripäeva pärast ühte vaktsiinidoosi.
Mille alusel on määratud eestis kehtiva tõendi kehtivusajaks üks aasta ?
Vastus. Tänane otsus põhineb senistel teadusuuringutel. Kohe, kui tekivad täiendavate uuringute tulemused, korrigeeritakse vajadusel ka kehtivuse tähtaega.
Ehk siis , kui uued andmed lubavad anda kehtivuseks ainult 9 kuud ja see tõendi pikkus valitsuse poolt ära muudetakse, siis pärast 9 kuu täis saamist see tõend enam ei kehti.
Pärast tõendi kehtivuse lõppu tehtud tõhustusdoosi puhul on uue tõendi kehtivuse algus täpselt sama, mis pärast teise doosi saamist. Ehk siis pärast maksimaalse kaitse saavutamist. Ooteaeg sõltub vaktsiinist.
Siit järeldub, et väga vabalt võib tekkida olukord, kus teise doosi saamisest on mõõdas 9 kuud-kuni aasta. Pärast tõendi kehtivusaja muutmist 9 kuu peale ei saa ju kuidagi kehtetu tõendiga kuskile reisida. Võimalik, et eesti piires jäetakse mingi ülemineku aeg , kinno ja kohvikusse ka mitte kehtiva tõendiga.
Isiklikult selles aga kahtlen, sest algselt oli meil ka selline absurdne olukord, kus kuni 12 aastast ei vaktsineeritud, aga juba tema sünnipäeva päeval tekkis õigus temalt nõuda vaktsineerimise tõendit. Hiljem seda absurdsust muudeti ja anti veel lisa kolm kuud. Ehk siis tõendi küsimise õigus tekkis 12 aasta ja 3 kuu vanustelt ja vanematelt.
Mina selle infoga ei agiteeri kedagi tõhustusdoosi saama vaid lihtsalt teatan, et võib tekkida olukord, kus see aasta otsa kehtima pidanud tõend juba näiteks isegi lätis enam ei kehti pärast 9 kuu mõõdumist teisest süstist..
N.B. Praegu tõhustusdoosi saamisel ei soovitata vana tõendit kustutada ja uut genereerida enne, kuni kolmas süst on saavutanud maksimumkaitse. Ooteaeg kirjas ülevalpool tekstis.
Seda ka sel juhul, kui tõhustusdoos on saadud ette nähtud aja mõõdumisel 6 kuud (5 kuud Astra Zeneca) , sest uus tõend kohe kehtima ei hakka.
info algallikas
Näiteks Itaaliasse pääsemiseks tuleb alates 16.12.2021 ette näidata nii vaktsiinipass kui testitõend.
Artikkel