Energiapangandus ja selle täitmine.

Viimati muutis: 05.10.2024 10:36 kaminahi.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Kalmer

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

06.10.2024 08:14
#2
See komplekt, mida esimene firma pakub matkaautosse on eraldiseisev tükk ja ei oma kommunikatsiooni automaja el.plokiga. Eks nutitelefoniga saab vaadata, mis akudes toimub aga el.ploki infopaneelis on täielik aiateivas, eriti kui automootor töötab ja DC-DC laeb. Sama teema on inverteriga, mis tuleb eraldi automaja el.skeemi ühendada, muidu saad ainult inverteri oma pesadest 220V kätte. Komplektis on 2kW inverter aga kaitse sinna vahele on pandud 180A, arvestades, et inverteritel on üldjuhul ka lühiajaline ülekoormus lubatud, siis kaitse hakkab seal päris tihti läbi põlema.  Arusaamatuks jääb mis selles komplektis on DC tarbijate plokk.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

06.10.2024 11:24 - 06.10.2024 16:43
#3
Punkel, jäta selle firma arvustamine oma loodavasse teemasse. Solarenergia ülevaade on eraldiseisev teema.  Nagu ka ülevaade komplektide erinevatest võimalikest variantidest. 


Kasutatakse üldjuhul sulavkaitsmeid.

Sulavkaitse on lihtsaim elektriseadmete kaitse seade, mis katkestab vooluahela sulari nimivoolu ületamisel, peale kestva liigvoolu või lühise tekkimist.

Sulavkaitsmed on inertsed elektriahelate kaitsevahendid, sest nende rakendumisaeg on pikk. 
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 06.10.2024 16:43 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

07.10.2024 22:18
#4
Ise ka said aru, mida sa kokku nüüd kirjutasid ja kuidas see teemaga peaks haakuma?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

08.10.2024 07:18 - 08.10.2024 20:20
#5
 Mina saan aru. Kui sul sulavkaitsmed ja nende otstarve üle mõistuse, tegele muuga. Prindi mingi vidin.

Täiendavalt.

Inverteritel tavaliselt peal ka max. lühiajaline koormus. Mind võib täiendada, aga minu teadmise järgi on see just lühiajaline, kuni paar sekundit. 
Toon ka ühe konkreetse tehniliste andmete näite: 

www.campingwagner.de/product_info.php/info/p135506_Ring-Wechselrichter--2000W--12V.html

Tehnilised andmed:
  • Sisendpinge: 12V
  • Pidev võimsus (kuni 12 tundi): 2000 W
  • Tippvõimsus (kuni 1 sekund): 4000 W 
  • Väljundpinge: 200 / 220 / 230 / 240 V AC ±10%
  • Sagedusvahemik: 50/60Hz

 Siit järeldus, et inverteri  4000W  ei ole sugugi mõeldud lühiajaliseks töötamiseks. See lühiajaline võimsus ( siin 4000W ) on kasutatav mootorite käivitamisel vajatava hetkelise lisavõimsusega. Sulavkaitse, eelpool (sama võimsusega) näidatud 180 A saab sellega tublisti hakkama. Mootori võimsus saaks siiski olla üldjuhul  alla 1000 W.

Milline matkakaravanis  kasutatav tehnika seda lisavõimsuse sekundit vajab?

Kaitsmeid kasutatakse elektritehnika  kaitsmiseks.
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 08.10.2024 20:20 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

08.10.2024 22:22
#6
Kuule kaminahi, kas võiks natuke normaalsem olla ja teemas püsida, mitte pidevalt üritada mingeid isiklikke egosid upitada? Mina ei soovita ju sul kuskil korstent puhastada või telliseid laduda, miks ma seda ei tee, sellepärast, et need ei ole selle foorumi teemad. Kui sa elektrist midagi jagaks, siis sa sellist asja sellisena ei kommenteeriks vaid uuriks enne asju või arvutaks valemeid. Tänapäeva inverteritel on suht tavaline 30 sekine nn peak power, ehk siis see sulavkaitse lendab vast taevast nagu sampakork. Tulles tagasi sulavkaitsmete juurde, siis nende reageerimiskiirused on üldjuhul millisekkides, ehk isegi see 1 sekiline topeltkoormus küpsetab selle kaitsme läbi. 
Mis asi tekitab karavanis ülepinget? Kohvimasin ja el.pliit on just sinna 3,5kW juurde. Neid koosluseid on teisigi, ma usun, et su naine keerab vahel lokid pähe, mine vaata, mis W sinna peale joonistatud on. Kui su naine lokke keerab ja sina rösteris saia pruunistad, siis ilmselt saad sa röstsaia asemel naise käest tainarulliga üle küüru.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 08:09 - 09.10.2024 09:02
#7
 Kui ütled, siis näita. Ootan vaid ühte näidet, kus inverteri peak power on "tänapäeva 30 sekundit" ja naist, kes selle ajaga küpsetab ja lokid keerab. Mõtled, et oled mingi foorumikrahv? Pole midagi lihtsamat sulle, kui igas teemas süüdimatult sital käia. Kiitsid ennast, et ilma minuta on foorum kuldne. Täitsa nõus, vaadates sinu 0 huvilistega  vidinateemasid. Vaikus neis kuldne.  Sa proovi puhata. Kontrolli oma "valemite"  sobivust tegelikkusega. Kui sa tunned, et sind ei austata siin  piisavalt, siis tea, et vägisi austust ei saa.

PS. Oman tehnik-elektromehaaniku diplomit.  Korstnaid ei puhasta. 
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 09.10.2024 09:02 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 09:25
#8
Alustuseks  www.tycorun.com/blogs/news/inverter-peak-power?srsltid=AfmBOoomFvjwVN60qf57RjbMhdJIiaa-73beyW_SsmEGHVqSJkcNtXcx Neid pika peak toimivaid asju on piisavalt, mina neid otsima ei hakka, otsi ise kui sul on huvi leida. Ilmselt see pikal peakil töötav inverter maksab oluliselt rohkem ja kasutatakse teistes kohtades, kui automaja, kus on vaja piisavalt pikaajalist koormust, näiteks mingite mootorite käivitamisel jms. Nii palju kui silma on hakanud, siis on ka mitmeminutilisi olemas( nagu siin viitab Victroni 2 minutilisele ). Siin kirjutab mingi tegelane 15 mintsa pikkusest võimekusest.  30 sekki mida mina olen näinud, on inverterite kirjeldustes, paljud neist käivad majade päikesesüsteemidesse ja pole aimugi millised võimsused seal pakutud olid. Ise kasutan automajas 1400W kohvimasinat ja õhufritüül 1750W ning inverter 2000/4000. Paar korda on need tegelased koos joosknud ja inverter pole “kokku jooksnud”, kohvi valmistab kuskil 30 sekki kandis. Kuna mul selle isendi manuali kaasas pole, siis 
Mis austusest sa räägid, mina küll aru ei saa, foorumis käiakse teemade üle arutamas, mitte austust saamas, kui sulle on austuse saamine põhiline, siis oled sa küll vales foorumis.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 09:54 - 09.10.2024 12:31
#9
 Sa tood nüüd kõigepealt oma jutus võrdluseks näited ju hoopis teisest dimensoonist, kulla inimene. Siin teed eespool teemasse sisenedes maha ja valeks lihtsa kompleksi, mis ei ole mõeldud muuks, kui iseseisvaks toimimiseks, näiteks vagunelamus, mis auto toiteta. jne. ja jne. 

Kui kusagil on masinad, mis on tõesti teistsuguse võimekuse ja karakteristikaga, siis las nad olla seal, kusagil. 

 Kohvimasin ega ka fritüür ei tarbi pidevalt täisvõimsust, mis ehk need koos töötamisel päästis? Või on sinul teisiti? Näita seda teisitist inverterit siis siin ka. Kogu tootja karakteristikaga. 1 sekund on tõesti 1000 millisekundit, nagu soovid.

Sa vaata üle oma foorumi postitused ja kaalu, palju on neis negatiivset, palju positiivset suhtumist teiste loodud teemadesse, arutlustesse. Kasuta selleks valemeid.

Mina suhtun teemades lihtrahva tasandil, sina püüad näidata, et oled kõiges üle ja pühkigu ma tola korstent. Mul puudub selleks pädevus.
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 09.10.2024 12:31 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 13:50 - 09.10.2024 13:54
#10
punkel kirjutas: Mis austusest sa räägid, mina küll aru ei saa, 

Selgitan, sulle eraldi. 
Foorumis on järjepidevalt üles laetud väga viisakaid teemasid,  näidatud inimesi, kes on loonud puhkekohti, mis pälvinud inimestelt hulga vaid häid arvustusi ja austusegi. Sama järjepidevalt leiad sina neid kostitada oma vingumisega, loe verbaalse purgimisega.
Selles teemas siin tõin teadjatelt hästi  koostatud tutvustuse järjepidevalt kordumakippuvate küsimuste teemal, siin ja fb matkaauto gruppides. 
Sinult taas ei mngit "tunnustavat pilku". Otsid, kuda saaks mingi näidatud tarkuse teravaks vinguda. Ja suudad seda mitte ainult selles foorumis.
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 09.10.2024 13:54 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 13:59
#11
kaminahi, mida ma maha tegin? Kirjutasin, et tegemist eraldiseisva asjaga, mis auto el.plokiga ei pruugi ühilduda. Isegi sellel  EAsun inverteril on ülepingel >150% töötamisaeg 5 sek, ehk su kaitse vastu ei pea. Rohkem pole vaja teemasse jama sisse tuua. Siin on matkaatude profesinaalne foorum, kus uustulnuk peab saama adekvaatset infot. Kui sa postidad eksitavaid linke, siis on loomulik, et sellele tuleb tähelepanu juhtida, et alga oskaks endale õige asja valida.  
Ainke verbaalne s.talaotaja oled sina, kes absoluutselt igas teemas peab teemaväliseid kommentaare postitama. Vaata ise oma kommentaarid üle ja tee järeldused, kui sul diplom seda võimaldab.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 14:37 - 09.10.2024 16:06
#12
Ma ei saa ega suuda  võtta omaks tarkust , et  see ülepingel töötamine ka jätkusuutlikult  tulemuslik on, ehk mina valiksin tõesti alati suurema võimsusega inverteri ja kaitseks inverteri ülekoormuse võimalikkust, kaitsmega, nagu tootja ette näeb. Oman ka kinnitavaid kogemusi :(
Elektritrelli kasutamise näide on igati ilustreeriv, aga terve klubi saaks naerda, kui ma sellie riista kasutamise  korraldaksin ;) 

Eksitava arusaamise vältimiseks selgitan viimase, Arvo A.,  pildi toel uuesti, et see 2000W, see suurus ei ole midagi, mida saaks kasutada. Või ma lihtsalt olengi eksitav tola?
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 09.10.2024 16:06 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 14:44
#13
Kui nüüd teemasse tagasi tulla...
Hetkel kuudiosas kaks pliiakut, katusel päike läbi Victroni kontrolleri. Ilmselt ei sobi sinna variant - üks plii, üks liitium? Pika teemakäsitluse juures on ka kaduma läinud info - ega tavaline laadine nende liitiumite puhul ei tööta. Kui saaks kirja siis lihtsad rusikareeglid - mida silmas pidada.
FIAT SEA P200 `2007
Klubiline 644

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 16:27 - 09.10.2024 16:33
#14
punkel kirjutas: . Ise kasutan automajas 1400W kohvimasinat ja õhufritüül 1750W ning inverter 2000/4000. Paar korda on need tegelased koos joosknud ja inverter pole “kokku jooksnud”,.

punkel post=34404 userid=9984 Komplektis on 2kW inverter aga kaitse sinna vahele on pandud 180A, arvestades, et inverteritel on üldjuhul ka lühiajaline ülekoormus lubatud, siis kaitse hakkab seal päris tihti läbi põlema.  


Mitme amprine ja milline oli sul selle inverteri kaitse? Millise ristlõikega akujuhtmed?
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 09.10.2024 16:33 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 20:49 - 09.10.2024 20:53
#15
" 24V süsteem muudab selle efektiivsemaks ja ohutumaks." 

Just, igatahes.  Nii lihtne see ongi.


www.mobiilne-paikeseenergia.com/p%C3%A4ikeseenergia-matkabussi
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 09.10.2024 20:53 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

09.10.2024 22:35
#16
tohoh kirjutas: Kui nüüd teemasse tagasi tulla...
Hetkel kuudiosas kaks pliiakut, katusel päike läbi Victroni kontrolleri. Ilmselt ei sobi sinna variant - üks plii, üks liitium? Pika teemakäsitluse juures on ka kaduma läinud info - ega tavaline laadine nende liitiumite puhul ei tööta. Kui saaks kirja siis lihtsad rusikareeglid - mida silmas pidada.
Mul on kasutusel automaja Schaudt el.plokk millel Li tuge pole, praegu olen ca 2 kasutanud LiFePO4 akusid ja saab lõdvalt hakkama, ilmselt ei ole teema laadimises vaid kahe erineva aku paralleel ühenduses, kus pinged erinevalt mängima hakkavad erinevate akude vahel. Tulles nüüd laadimise juurde, siis jah, kuskil tekib see viimase protsendi ots, mida täis ei laeta aga talvel laen korra Li laadijaga akud enne hooaega täis. Ma ei saa poindile pihta, miks on vaja kuudis veel pliiakut, kui Li olemas? Osta paarisaja Ah aku ja elu nagu lill, seda enam, et päike laeb juurde mingi osa, mida tarbitakse või siis kohe kaks suuremat akut pliide asemele.

kaminahi: kaitse 250A, juhtmed alla medradsed 25mm2 ristlõikega
Arvo.A: 0,5sec on tarbimisel üle 200% ja ju see ikka sisemise kaitse(d) läbi lööb 

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 10:21 - 10.10.2024 10:22
#17
punkel kirjutas:
kaminahi: kaitse 250A, juhtmed alla medradsed 25mm2 ristlõikega

Päriselt ka sellised kaablid, mis valemiga? Mulle õpetati midagi muud. :(


Kui mina või keegi teine nii kirjutaks, mida kostaksid?
Raivo Koppel
729

Viimati muutis: 10.10.2024 10:22 kaminahi.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 14:20
#18
Küsin üle kas sain õigesti aru.

On allikas ehk aku.
On tarbija ehk inverter.
Aku juures ja kaabli alguses on kaitse 250A 
Ja tarbija on inverter 2000w
Ning nende vahel on kaablid kuni 1m pikad
Ja kaabli ristlõige on 25mm2 
Kas nii ?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 16:05
#19
Telgivai kirjutas: Küsin üle kas sain õigesti aru.

On allikas ehk aku.
On tarbija ehk inverter.
Aku juures ja kaabli alguses on kaitse 250A 
Ja tarbija on inverter 2000w
Ning nende vahel on kaablid kuni 1m pikad
Ja kaabli ristlõige on 25mm2 
Kas nii ?
Jah, pmst õige, kuigi tarbija ei ole inverter vaid pinge muundur, tarbijad on teised vidinad.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 16:13
#20
kaminahi kirjutas:
punkel kirjutas:
kaminahi: kaitse 250A, juhtmed alla medradsed 25mm2 ristlõikega

Päriselt ka sellised kaablid, mis valemiga? Mulle õpetati midagi muud. :(


Kui mina või keegi teine nii kirjutaks, mida kostaksid?
Mis sul ei sobi? Mine vaata milline on käivituskaablite A ja ma ei usu, et sa pes lamenti lööma hakkad.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 16:28
#21
Arvo.A kirjutas: ... ja ju see ikka sisemise kaitse(d) läbi lööb  

Selline "ju ikka" arvamusavaldus saab tulla vaid sel põhjusel, et niiväga on vaja leida kuskilt see negatiivne nüanss ja siis rinnale taguda, et ma ju ütlesin... Tahad midagi tõestada, siis osta ja tee laborikatsed ära ning anna siia teada. Niisama pole mõtet targutada.
Inverteritel on ka elektrooniline kaitse, mis enamasti rakendub enne kui sular jõuab läbi põleda. Ja nagu juba mainitud, siis sulvakaitse on aeglane, elektrooniline jõuab enne oma töö ära teha.
Ja just sellepärast, et vältida inverteri pidevat hüplemist tipuvõimsustele, tuleb läbi kalkuleerida oma energiatarvidus ning osta selline asi, mille võimsusvaru on natukene suurem ehk siis kui pidevalt tarbid 1kw jagu, ostadki 1500/3000 inverteri.
Arvo.A sa ju loed igasugu manuale, miks sa siis ei viitsi inverteri oma lugeda ja siis kirjutada? Nii palju kui ma neid vaadanud olen pakutakse erinevaid lahendusi, osadel lendab lihtsalt kaitse, osadel teeb restarti, mõni jääb tummaks. Nii, et enne peaks kokkuleppima millise põhimõttega inverter võtta, näiteks osadel hiinakatel on iga ahela juures oma kaitse vahel ja neid ikka jagub sinna, nii et ei pruugi ainult üks läbi põleda vaid mitmed. 
Ma pole aru saanud, mis aeglusest te sulavkaitsmete puhul räägite? Need on ju arvutuslikud suurused ja keegi tark on välja arvutanud, milliste väärtuste juures muud tarbijad kahjustusi ei saa, kui see aeglus hakkaks tarbijaid kahjustama, siis oleks selline kaitse ju kasutu. Elektroonilistel on ju ka erinevad tüübid olemas, vastavalt regeerimisajale. Rikkevool veel omaette teema aga väga automajasid ei puuduta, kuigi uutematel on juba pesumasinad ka sisse topitud.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 16:29
#22
Vabandust, et kolm erinevat tsiteeritud vastust aga seni kuni foorum korras pole, ei saa ka normaalselt postitada.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 17:23
#23
Kaitse kaabli ees on kaabli kaitseks. Ohutus rikete eest.
Ehk kui rike toimub kaablis või tarbijas.
25 mm2 kaabli ees 250A ei kaitse kaablit ja tagajärgi kaabli koormamisel kuni 250A ga.
25mm2 kaabli piir on u. 100A
Kui tahad panna kaabli ette 250A kaitsme siis peaks kaabel olema u. 95mm2

Ehk kui 250A kaitsmega süsteemis toimub rike mis jääb koormama kaableid nt. 230A ga ja kaitse ei rakendus toimub kaablite kuumenemine, sulamine ja tuleoht. 

Auto käivituskaableid võrdluseks tuua on kohatu. Seal on tegu ajutise kaabliga lühiajalise koormustega. Rääkimata "hüper super hiina erilise vasega" ja Hiina Ampritega mis on peenemad ja mahuvad seal kaablis paremini liikuma. 
Matkaautos varjatult sisse ehitatud statsionaarne süsteem on teine lugu.
Ise elad ise sõidad ise vastutad aga kui kannatab kõrvaline isik ?

Jah täna kasutad ise aga kui müüd edasi ja uus kasutaja saab viga ?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 20:49
#24
Telgivai, sul on muidu suht normaalsed kirjutised aga kohati hakkad sa segast peksma. Kaitse ja kaabli ristlõige ning kaabli pikkus on otses sõltuvuses, seda võiks ju ometi teada. Kirjutasin, et kaabli jupid on alla meetri, lampi põlema ei löönud? Praegu sa tõmbad kaminahju lahendusele täiega vee peale.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Energiapangandus ja selle täitmine.

10.10.2024 21:24
#25
Jah juhtme pikkus mängib rolli aga seda pinge languse mõistes rohkem kui ....

Minu kommentaar oli pandud selleks et keegi ei võtaks siit omale "tõde" mida järgida.

Näiteks võib tutvuda selle lehega

www.tycorun.com/blogs/news/2000-watt-inverter-wire-size
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: kaminahi

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev