Aku laadimine sõidu ajal

Aku laadimine sõidu ajal

22.05.2024 10:04
#1
Tere!

Küsiks teie arvamust. Varasemalt oli mul autol päikesepaneel ning kui ma parasjagu ei olnud reisil, oli päikesepaneel läbi kaitsme lahti ühendatud vooluvõrgust ning samuti aku välja lülitatud. Nüüd panin sõidu ajal aku laadimiseks Dc-DC laadija ja mul tekkis küsimus. Kui ma ei ole bussiga reisil vaid niisama sõidan, kas mul peab olema aku kogu aeg süsteemi sisse lülitatud? Mis juhtub siis kui aku on vooluvõrgust välja lülitatud, aga vool generaatorist DC-DC laadijani jõuab? Kas peaks sinna (laadija ja generaatori) vahele ka lüliti panema? Vaadates elektriskeeme, siis reeglina ei ole lülitit vahel kellelgi (samas ma ju ei tea, ehk seal kogu aeg salongiaku ühenduses).
Täpsustuseks, et tegemist on sellise laadijaga:
www.europe-solarstore.com/victron-energy/victron-dc-dc-converters/victron-orion-tr-smart-dc-dc-charger-non-isolated/victron-orion-tr-smart-12-12-30a-360w-non-isolated-dc-dc-charger.html

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

22.05.2024 14:45
#2
Kui ei ole soovi laadida siis saab seda lihtsalt äppist välja lülitada. Samas ma arvan et see seade on ka nii tark et majaakut "leidmata" ennast maha ei kärsata.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

22.05.2024 15:43
#3
Nii huvi pärast siis, et mis probleemi püütakse lahendatakse aku lahti ühendamisega tarbijatest ja laadijast ?
Miks ei või olla aku ühendatud maja osaga kus tarbijad on lihtsalt välja lülitatud aga alati valmis sisse lülitatud saama
ja miks ei või olla aku laadja kaudu pidevalt laetud olekus ?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

22.05.2024 23:52
#4
Akule on tervislikum olla laetud olekus.
Kui pinge langeb liialt madalale siis see rikub akut.
Jätad sügisel aku garaazi vedelema ja siis kevadel ei pruugi ta enam voolu sisse võtta.
Mul on kuudi aku toas ja talve jooksul teen paar tsüklit tühjaks-täis.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

23.05.2024 07:51
#5
Teemaalgatajale teadmiseks nii palju, et tänapäevased laadijad, sh ka paneelide kontroller, laevad akut just täpselt nii palju kui vaja ning mitte ampritki rohkem, st hoiavad aku kogu aeg täis ja see ongi aku tervisele kõige parem. Teiseks ei ole vahepealsed aku tühjaks-täislaadimised mitte kuskilt otsast vajalikud ja lisaks veel ongi akude eluiga määratud tühjaks-täis tsüklite arvuga ning kui ise vahepeal selliseid tsükleid teed, siis tegelikult lihtsalt vähendad aku kestvust. Ja see kehtib kõikide akude puhul, nii happe- kui liitiumakude. 
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Motamees

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

23.05.2024 09:28
#6
Ehk sõnastusest sai valesti välja lugeda. Aku on kogu aeg ühenduses laadijate ja tarbijatega kui autot kasutan elamuna. Lihtsalt vahepeal on auto kasutuses ka kui tavasõiduk ja sel ajal on kõik tarbijad, laadijad ja aku välja lülitatud. Küsimus ongi selles, et DC-DC laadijat ei saa praegu paigaldatud süsteemi järgi generaatorist lahti ühedada ja mis juhtuks kui laadija töötab, aga akut taga ei ole.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

23.05.2024 10:49 - 23.05.2024 10:49
#7
Andrus kirjutas: Ehk sõnastusest sai valesti välja lugeda. Aku on kogu aeg ühenduses laadijate ja tarbijatega kui autot kasutan elamuna. Lihtsalt vahepeal on auto kasutuses ka kui tavasõiduk ja sel ajal on kõik tarbijad, laadijad ja aku välja lülitatud. Küsimus ongi selles, et DC-DC laadijat ei saa praegu paigaldatud süsteemi järgi generaatorist lahti ühedada ja mis juhtuks kui laadija töötab, aga akut taga ei ole.

Ei mõisteta, et miks akut taga ei ole?? Miks on vaja ta lahti ühendada tavasõidukina?
Viimati muutis: 23.05.2024 10:49 toto.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

23.05.2024 11:16 - 23.05.2024 11:18
#8
Mis juhtub, kui telekal saba seinas aga pilti ees ei ole? Mis juhtub kui mobla laadija seinas, aga telefoni küljes ei ole? Mitte midagi ei juhtu. Nii palju võiks elektrist ikka teada. Ja tõesti ei saa aru, miks peab aku laadija küljest lahti ühendama. Mingi hirm millegi ees?
Viimati muutis: 23.05.2024 11:18 Arvo.A.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

23.05.2024 11:21
#9
Arvo.A kirjutas: Mis juhtub, kui telekal saba seinas aga pilti ees ei ole? Mis juhtub kui mobla laadija seinas, aga telefoni küljes ei ole? Mitte midagi ei juhtu. Nii palju võiks elektrist ikka teada. Ja tõesti ei saa aru, miks peab aku laadija küljest lahti ühendama. Mingi hirm millegi ees?

Äkki elekter koguneb laadijasse ja hakkab sealt siis ühel hetkel üle voolama, kui palju saab. :)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

23.05.2024 12:11
#10
Ju ta läheb punni jah ning lõpuks hakkab laadimisotsikust elektrone välja tilkuma. 
Aga tõsiselt rääkides see laadija loomulikult tarbib mingi x koguse milliampreid kogu aeg ja samamoodi tarbib ka see ac/ac laadija ja seda nimetatakse tühijooksuks ja on täesti loomulik asi. 

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

23.05.2024 13:10
#11
Tepslis olev elektroonika pidi 50 korda sekundis "vastu hambaid" saama ja lõpuks pidi ikkagi mõjuma ka. Kas see on ka meile märgatav on iseküsimus. Kondekaid tuli elektrronika riistades ikke mingi aja takka vahetada. See võib olla on peksmise tulem.
Teine asi on tuleoht. Ilma vooluta asjad põlema ei lähe, vooluga asjad vahel lähevad.
Minul on päiksepaneelid - akud kogu aeg ühenduses. Ja mul on hea meel, et akud alati täis. Olen isegi mõelnud, et igal autol võiks väike paneel katusel olla. Muide rekkade külmikutel olen näinud ka. Nii on töökindlus suurem.
Ja veel. Mul on kongi akupank ja auto tööaku ühendatud. Muidugi on eraldamise (lüliti)võimalus, aga siiani pole kasutanud. Pole muret gabariitide põlemise pärast. Ja elamu ventilatsiooniks kasutan auto soendusmootorit. Öö läbi vendi esimese astme peal ja elu nigu ernes.
5o9279o
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Vamm

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Aku laadimine sõidu ajal

24.05.2024 15:01
#12
Ma nüüd mälu järgi panen aga kui L ja H klemmi vahele lüliti panna ja Äppist sättida "mootoritöötamise äratundmine" siis pole vaja mingit suurt lülitada panna.  Kasutus juhendis on neid skeeme mitu.  

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev