Päikesepaneelid jadas või paralleel

Päikesepaneelid jadas või paralleel

06.09.2023 10:37
#1
Plaanis paigaldada 2x140W paneelid katusele. Hetkel olen arvamusel, et enamuse aega tahaks campida kuskil metsavahel seega võib-olla osalist varju.

Kas sellisel juhul on mõttekas ühendada paneelid paralleelselt, sest kui ühel paneelil on vari peal, siis teise tootlikkust see ei vähenda? Kuigi meie kliimas muidu ikka soovitatakse ühendada jadas, et saada päikesest maksimum kätte. Igasugused arvamused ja kogemused on teretulnud :)
L4H3 Ducato, Tallinn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

06.09.2023 22:07
#2
Osalise varju puhul on paralleelühendus parem, muidu on järjestikühendus parem, kui kontroller on korralik ja suurema pinge välja kannatab. Paremus tuleb sellest, et kontroller hakkab varem tööle (vajalik pinge saavutatakse väiksema valgusega). Suurem efekt tuleb väiksemast kaost (pingelangust paneelide ja kontrolleri vahel). Ma olen mōlemat proovinud, jäi paralleelühendus. Max vōimsuse vahe oli ca 5% järjestiku kasuks, aga keskmine tootlus reaalses olukorras ( mitte lagedal platsil) soosib paralleelühendust.
Tervitustega,
Arvo
Hymer BMCI 550
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: Priit Peljo

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 07:39 - 07.09.2023 08:15
#3
Metsas pole mingit vahet- mõlemal juhul on tootlikkus nigel ja kui kuskilt puude vahelt tekibki mingi üksik päikeselaik paneeli alumisse vasakusse nurka, ei anna see mingit erilist efekti . Mets on siiski mets. Jada puhul on vähemalt otsese valgustatuse puhul võimalus akudesse ühes ajahetkes suuremat voolu pumbata. Sõltub ka mis kontroller on- PWM või MPPT. Esimesel juhul seis veelgi nigelam.
Viimati muutis: 07.09.2023 08:15 Arvo.A.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 08:20
#4
Tere,
280W paneele matkabussi katusel annab keskmiselt 200 kWh aastas. Sellest paremal poolaastal (aprill - sept) ca 85%. Teine poolaasta on suht nigel.
Isegi parimal päeval ja päikse käes sa ei saa sealt 280W kätte. Enda kogemusest saan väita et hetkeline maksimum on 90% nimivõimsusest, kuna paneelid auto katusel ei ole 43 kraadise nurga all, mis on meie laiuskraadil ideaalne. 
See, et sa selle 200 kWh suudaksid "koju tuua" on sul aga vaja suurt elamu osa akut (min 200 Ah), soovitaksin pigem 300 Ah +. Kui näiteks jääd 100 Ah aku juurde siis arvesta, et suudad päikesest saada 100-150 kWh aastas.

Soovitaksin panna jadamisi, sest sel juhul laadimisaeg akudele 1-2h päevas pikem ning võit veidi suurem. Vahe on väga minimaalne - jadamisi või paralleelselt, et eelnevat jutu arvestades on see "sendi saagimine" - kogu loo juures +/- 5-10 kWh aastas ning sõltub millal ja kus sa pargid.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 08:35
#5
Mida see aastatoodangust heietamine siia puutub? 1-2 tundi erinevust saab tulla ka jüripäeva või jaanipäevaga võrreldes.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 12:18
#6
Tänud vastuste eest.
Mul on 200Ah liitiumaku. Plaanis on Victron Energy mono paneelid ja vastav Victron MPPT kontroller. 280W paneelid, sest suuremad paneelid ei mahu kahe katuseluugi vahele ära.
Lisaks on aku laadimiseks sõidu ajal DC/DC laadija olemas .

Ma saan aru, et plussid on sellised
Jadas:
+ päikese käes laeb vähesel määral kiiremini
+ vajab väiksma läbimõõduga kaableid
+ vajab vähem ühendusi ja kaitsmeid

Paralleelis:
+ Kannatab osalist varju

Kas midagi veel? Kui nii vaadata, siis vast ikkagi jadas on mõistlikum.
L4H3 Ducato, Tallinn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 13:24 - 07.09.2023 19:17
#7
Tegelikult on vastus küsimusele selline- sõltub. Depends. Metsas, suvalisel hetkel suvalisest kohast suvalisele paneelinurgale paistva päikesekiire puhul nagunii head lahendust ei ole.
Netist leiab palju lugemist.
kampingvan.ee/blogi/paikesepaneelide-ja-kontrolleri-valimine-matkaautosse/
solarflow.eu/optimeerijate-kasutamine-paikeseelektrijaamades/

140W paneel peaks andma miski 18V ja 8A max. Ideaaljuhul saabki paralleeli puhul olla laadimisvool max 16A. Jadaühenduse korral võib akusse jõuda rohkemgi ja see on kiirema laadimise huvides igati bro. Aga see lingil olev optimeerija on päris huvitav vidin. Peab lähemalt uurima.
 
Viimati muutis: 07.09.2023 19:17 Arvo.A.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 13:26
#8
200Ah liitumaku - monopaneelid ja MPPT on hea valik ning mina paneksin need jadamisi. Võita on rohkem, kui kaotada ja kui wattid olulised siis varjulisse kohta ära roni või pargi matkaauto täisakudega ning heal juhul 3 päeva hooleta. Ega nädalat ja enam vähem normaalselt elades ei pea vastu ka poole suurema paneeliga, siit edasi on oluline aku.

Jah, mõnel eriti hea päikselise ilmaga saab hakkama aga neid päevi on aastas väga vähe.

Lisaks matemaatika:  kwh = (Ah * V) / 1000  // laadimis-tühjenemis effektiivsus max 80%  seega 200Ah aku sisaldab laias laastus kuni 2 kWh

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 18:53
#9
...140W paneel peaks andma miski 18V ja 8A max. Ideaaljuhul saabki paralleeli puhul olla laadimisvool max 8A. ...

 
Ma ei saa nüüd hästi aru. Mis mõtet siis üldse on panna teist paneeli, kui sellest paralleli puhul miskit abi ei ole. Kuhu kaob teise paneeli võim?
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 19:13 - 07.09.2023 19:22
#10
Minu viga. Muude tegemiste kõrvalt kirjutades ei lülitu kohe ümber.
Viimati muutis: 07.09.2023 19:22 Arvo.A.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

07.09.2023 22:34
#11
200Ah liitumaku - monopaneelid ja MPPT on hea valik ning mina paneksin need jadamisi. Võita on rohkem, kui kaotada ja kui wattid olulised siis varjulisse kohta ära roni või pargi matkaauto täisakudega ning heal juhul 3 päeva hooleta.
Ee 3 päeva? Ma olen küll täitsa verinoor Li aku kasutaja aga 2 päevaga kukkus mul kuskil 20Ah, ülejäänud laadis meie vihmane taevas tagasi(paneel peaks olema 200-240W kanti). Ise olen arvestanud 230Ah akuga kuni 7 päeva ja kui oled kuskil valges, siis peaks normaalis pea kuu hakkama saama, seda muidugi eeldusel, et praepann ja supikeetmine käivad gaasi peal. Või on sul seal vana õliradikas pidevalt järel?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

08.09.2023 09:09 - 08.09.2023 09:37
#12
Tere Hr. Punkel,
Rõhk oli sõnal "normaalselt elada". Küünlavalgel ja linnulaulu kuulates võid ka aastaringi vihmase taeva all hakama saada. Õliradikaid mul ei ole. 
Eeldan, et sul on 12V aku siis sel juhul annab 20Ah sulle kokku kahe päeva peale 0,24 kWh.
Arvestades selle aasta augusti kuud siis oskan öelda, et päikesepaistet jagus 182h kogu kuupeale ja oma maja katusel olevate paneelide alusel (mis on tunduvalt paremini päikese suhtes - pole varje ja kaldenurk optimaalsem) siis 14,85 kW paneele tootis 1667 kWh ehk võid arvestada, et matkabussi katusel olevad 240W paneele ei saa toota rohkem, kui 0,87 kWh päevas keskmiselt august 2023.

Küsimus kas 1 kWh päeva kohta on palju või vähe. Paraku minu vastus on vähe.  Mul on bussis 3 SIM kaarti (Truma iNet, 4G ruuter ja valve-jälgimis) erinevates seadmetes, mis kogu aeg on töös lisaks keskus siis mitte midagi tehes kulub juba ca 65w - päeva peale kokku 1,5 kWh. Kohvimasin 1400W, röster 1700W, teler ja heli koos võimendi ja subwooferiga (kesk 300W), arvuti ja tel laadijad (kesk 120W), valgustus 10-75W, vajadusele vastavalt ka suvisel ajal jahutan (1700-2400W), vajadusele vastavalt ka jahedamal ajal kütan telgi alust (400W kiirgur). Muidugi kõik ei ole korraga järel ja kogu aeg aga elektrit tarbin järelikult sinuga võrreldes kordades rohkem.
Viimati muutis: 08.09.2023 09:37 Egert.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Päikesepaneelid jadas või paralleel

09.09.2023 08:38
#13
Muidugi kõik ei ole korraga järel ja kogu aeg aga elektrit tarbin järelikult sinuga võrreldes kordades rohkem.
Loomulikult inimeste tarbimise harjumused on erinevad aga mina olen üritanud viia tarbimise minimaalseks ja kui aus olla, siis ma bussis käin magamas. Kui sul on pidevalt vool järel, siis äkki tasub seda optimeerida? Ma näiteks avastasin, et raadio tarbib suht palju standby režiimis ja panin lüliti vahele. Vahel vaatan/loen, inimesed ehitavad endale nn kosmoseraketi kokku ja siis imestavad, et kuule lennata ei saa. Võibolla tasub juba ehitamise käigus kõik nüansid välja kalkuleerida, et hiljem ei peaks kuskil karu kannis krokodilli pisaraid kiskuma?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev