ehk neile kellel huvi isetehtud "karavani" Teardrop vastu
Kord ammu mööda auto24 foorumit kolades jäi ette haagissuvilate foorumis teema
Teardrop tiny trailer - vineeri koolutamine?
Milline Eestis müüdavatest vineerimarkidest sobib kõige paremini
kaarekujuliseks koolutamiseks?
Ma pean silmas tervet vineerplaati s.o.standardmõõtmetega 152X152 mm,s.o. kas "külmalt" või n.ö."pehmendamise huvides eelnevalt kas kuuma auru või veega töödeldult"?
Vastupidavus peale kuivamist?Kas praguneb jne.?
Kellel on olemas sellise tööoperatsiooni kogemused?
Käsil on Respo kärule universaalse kabiini valmistamine jahil-ja kalalkäikudeks(võimalikult odav,peale-ja mahatõstetav,vajaduse korral kiirelt likvideeritav -näiteks kütteks),1..2 tööpäevaga valmistatav, alloleva info eeskujul:
www.nicksteardrop.com/links.htm
Nick's Teardrop Trailer Page
users.adelphia.net/~bpjacobs1/TrailerPage1.html
Brad's Teardrop Trailer
See postitus pärines siis ajast nr. 05.07.2005
Igavusest vajutasin ka nendele linkidele ja siis hakkas mõte liikuma - ehh teeks kah ...
Läks mingi aeg siis edasi mõte peas vaikselt nurgataga ootas ja sügisel mõtlesin asjaga alustada.
Ega mingit konkreetset väga maha joonistatud ei olnud - kõik oli kuskil peas piltidena. Olin juba siis ka palju
www.mikenchell.com/
kodulehel ja foorumis ka ringi kolanud ning infot salvestanud.
Samuti olin omale välja printinud ja selgeks teinud vajalikud nõuded mis kehtivad meie seadusandluse ja määrustena, uurinud asja ARK vastavatelt inimestelt, tegin seda samuti tööprotsessi jätkudes, et olla kindel lõpuks haagis ka registrisse saaks.
Aasta 2005 November oli siis kui asi hakkas pihta.
Leidsin kodust ühe raamistiku mis oli õhukese seinalisest nelikant (~20x50mm) torust tehtud - algselt klaaside, peeglite jms. transpordiks kaubabussis.
Mõõdulint peale ja juba tuli teha parandusi plaanides ehk kui algul oli plaanid teha 1,2m laiune asi siis raam pani kohe 30cm otsa ehk siis tuli teha 1,5m laiune (ei viitsinud asja hakata kitsamaks tegema).
Eelnevalt oli juba omaloominguna mõttesse pandud, et haagise esiseina tuleb kapp (sisse) ja seega ka selline alumine väljaulatuv osa.
Pikkusaks oli lihtne arvutus magamiseks 2m + köök+ kapp ja kokku saigi ~3m - ehk oleks võimalik tega külgsein ühest vineeritahvlist ilma jätkuta.
Ega muud polnud kui sai raam viidud õigesse pikkusesse ja kujusse just esimese kapi järgi ning siis hakkas lihsalt selline vaata/mõtle/proovi/tee/(tee ringi)/ protsess.
Silla otsingud viisid mind lõpuks Bestneti müügiesindusse ehk siis TikiTreiler. Kuna enamus selliseid kärusid tehakse torsioonvedrustuse peale siis oli seegi minu soov kuid lõpuks sai siiski ostetud lehtvedrude ja amortidega sild.
Põhjendused - meie kehvad teed, puudus 1,5m komplektne torsioon sild, eraldi torsioon vedrudega sillaotste kinnitamise raskus
valiku eelised - parem käitumine auklikel teedel, komplektse silla tugevus
valiku miinused - suur kliirens seda siis visuaalse miinusena.
Sild sai kohe ostetud ka vajalike kinnituskronsteinidega mis vähesel määral tuli ringi ehitada kuid tulid abiks silla kinnitamiseks suhteliselt õrna raami külge. Etterutates lisan kohe, et vedrudet tuli emaldada lehti, et tagada parem vedrustus, kuna antud sild oli ju 750 kg täismassiga käru sild mis lisaks omas varu seega oli ta liiga jäik.
Sild all, raam veel "jalad" taevapoole sai kohe kinnitatud ka tiisel, metsa alt paar juppi kangemat nelikant toru jälle ja tehtud ta sai
Enne kui lõudsin kere ehitamisele sattusin peale ühes velje/rehvi poes/töökojas ilusatele kroom velgedele mis kohe pidid sinna käru alla saama. Minu õnneks oli antud komplekt kolme osaline kuna üks velg neljast oli kahjustatud ning poe omanikul rahahäda - kokkuvõtteks sain äärmiselt soodsalt omale siis 2 velge (see üks seisab seal poes siiani ehk aastal 2008). Antud velgedel olid muidugi 1 suur viga jälle, poldivalem täiesti erinev vajalikust ehk sillal oli see 4x100 aga veljed 5x139,7 - mõttes olid juba flantsid.
Raam sai siis värvitud, ning põhjaks panin raamile 18mm veekindla vineeri.
Edasi kere ehitamiseks - olles alguses endale juba asja planeerides selgeks teinud et haagis tuleb lihtne ja odav siis ei olnud mõeldav hakata "nökerdama" klassikaliste sandwich seintega kus kahe vineerikihi vahele jääb penoplastist soojustus (nii teevad 90% ameerika käruehitaja). Sai hangitud tutvuste kaudu paar lehte ~20mm paksust niiskuskindlat vineeri. Eelnevalt netist sobiva kerekuju järgi raamile sobivaks arvutatud raadiustega sai see siis ka vineerile joonistatud. Tikk-sae abil olid varsti ka seinad olemas. Kuna idee oli ka uksed mõlemale poole lasin need kah kohe sisse nii, et sain väljasaetud tükke ukseks kasutada.
Küljed kinnitasin otse raami külge, peale seda oli asjal juba kuju. Kuna küljed jäigad seisid need ka iseseisvalt püsti. Edasi sai ehitatud seesamune esimese otsa kapi raamistik ning kahe külje vahele pandud nn. sarikad ehk talad mis hoidsid külgi ja millede külge kinnitub lagi ja katus. Samuti sai paigaldatud vahesein ette kapile ja taha köögile. Köögi seina külge magamisruumi sai tehtud nn. narivoodi lapsele ehk risti haagisega riiulvoodi - sobib lapsele kuni 150 cm.
Edasi sai magamisruumi lakke kinnitatud 4mm vineer, selle peale müra summutamise eesmärgil natuke klaasvilla ning siis juba katuseks esimene kiht vineeri. See esimene kiht katusevineeri oli samuti 4 mm ja sai kinnitatud klambritega otse taladesse. Loomulikult jäi kõigest sellest laest ja katusest ilma veel tagumine köögi osa.
Edasi saigi hakatud valmistama sõrestikku luugile mis kööki varjab. Selleks sai küljega samas raadiusega välja lõigatud kaared millede otsetsse veel kinnitusid liistud kinnitamaks hingesid ja muutes luuki jäigemaks. Lisaks panime kaarte vahele mõningad ristitalad. Samuti sai luuk kaetud esimese kihi vineeriga - klambritega kaartesse/taladesse.
Nüüd oli asjal juba asja kuju, nägu, tegu - päris hea tunne oli.
Edasi sai katusele ja luugi katteks liimida juba ilus ja puhas kiht 4 mm niiskuskindlat vineeri, kasutasin tavalist puiduliimi ning hoidmiseks puidust liiste ja koormarihmasid. Eelnevalt jäi mainimata, et katuse ja seina välisnurka panin ehituses kasutatava keraamiliste plaatide plastliistu. Välisviimistluseks läks piirituse baasil peits ja sinna peale mitu kihti nn. paadilakki.
Sisetöödest: magamisruumis sai lakke liimitud vana hea roheline mistra, uksed seest samuti peits ja lakk, ja küljeseinad sobiva pambus tabeedi alla. Köögis panin paika mõned riiulid ja sahtlid seda suht ajutistena kuna ei teadnud kuidas oleks hea - kogun kogemusi ja vajadusel teen ümber.
Uste ja luugi kinnitamiseks kasutasin selleks otsatrbeks loodud lukke mida sel hetkel ostsin poest nimega Knoke. Samast poesta sai soetatud ka helkurid, tuled ja nende juhtmed.
Vihma kaitseks, ehk et vesi ei satuks kööki paigaldasin liigendi katteks PVC materjalist riba mida kasutatakse külmruumide rippkardinaks, kinnitasin selle kahe liistuga - katusele ja luugile.
Kuna ei leidnud kuskilt sobivas kujus porikoopaid tuli need kah ise teha. Porikoobaste valmistamiseks võtsime sobiva suurusega rehvi, sellele voolisime savist peale soovitud porikoopa kuju. Saadud positiiv vormist tegime klaasplastist negatiiv vormi, mis sai siis viimistletud ka hea lõpptoote saavutamiseks. Saadud negatiiv vormi tegime siis porikoopa toorikud. Kuna see töö ei ole tuttav ja tegime seda esimest korda ei olnud meil rohkem teadmisi mis kuuldud mõne tegija käest ja sinna see läks - esimest detaili tõmbasime vormist välja vist üle poole tunni aga kätte saime. Lõpuks saime ka teise tehtud ja edasine töö käis juba nende detailidega. Kinnitused koobastele sai tehtud otse silla külge - ehk kui liikus sild ja ratas liikusid ka koopad kaasa.
Kevad käes käru "valmis" vedasin siis asja Tallinnasse - see 50km mööda Tallinn-Tartu maanteed oli huvitav omale ja teistele. Ilmutasin nõutud fotod ja sõitsin siis ARK ülevaatus punkti järjekorda. Mis seal ikka mees vaatas jooniseid käis kaks ringi ümber käru mõõtis siit ja sealt ning siis lõi numbri rauaga koodi külge, anti paberid ja lubati teisest majast numbrid võtta.
Number küljes sai tehtud kindlustus ja viimased viimistluslikud tööd. Saagisin ustesse avad akendele ja liimisin ette aknad, sisse sai pandud kardinad, numbrialuse mis oli auto nr oma tegin lühemaks (huvitav oli, et haagisele mõeldud numbrialust ei suutnud kohe küll poodidest leida)
Esimene väljasõit oli Võsule Eesti Karavan platsile.
On käidud ka üle piiri ehk läbi Läti Leedus ja Läti ringiga tagasi.
Sellel aastal siis plaan jälle haagis õue tuua kuid eelnevalt vajab parandamist väike niiskuse kahjustus katusel - pisike liivapaberi töö ja uus lakk.
see tekst siis kevadest pärineb mis tähendab et tänaseks on käru väljas
tehtud on juba sõitu ja reede/laupäev kohe jälle sõitu lähen - Tartusse
kuna jah niiskus on ikka oma töö teinud - peits on mõnest kohast tumedam - siis jah talvel teen pleksepa tööd ehk läheb kogu käru al. pleki alla