Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
  • Lehekülg:
  • 1

TEEMA:

Autost ebapiisav toide 30.10.2023 13:49 #1

Tere
Kas keegi on komistanud sellise probleemi otsa, et auto pistikusse on veetud liiga peenikesed juhtmed ja haagise külmik seetõttu 12V pealt ei tööta? Kuidas lahendasid?
Tegemist on kaasaegse elektroonikast pungil autoga, kus väidetavalt ei tohi akust otse pistikusse juhet vedada. Pidavat ajama autol ajud krussi.
Sõidu ajal gaasi külmiku toitmiseks kah ei tohi kasutada. Korra küll proovisin, aga gaas kustus sõidu ajal ära. Seega ka see pile lahendus.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Autost ebapiisav toide 30.10.2023 16:27 #2

Ega sul juhuslikult Audi ei ole?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Autost ebapiisav toide 30.10.2023 19:04 #3

Hoolimata sellest, et sai panna haagisele eraldi Viktron laadija käru pistikust akule ja külmik käib aku pealt, siis laadija sai liiga võimas ja juhtmed autodel liiga peenikesed.
VW T5 2010a põletas maha ühe kaitsme , muud suurt midagi. Elektrik oli kõrval ja tegi korda.

Elamuautol Citröen 2013 aasta põles aga ilmselt läbi toite kaablil olev kaitse, millega oli toide veetud Westfalia käru konksu elektroonikaploki külge. Kogu kärupistik loomulikult pime ja kaevanduse kokkutulekult tulin tagasi  ilma haagise tuledeta.

See nali läks tiba kallimaks, sest hoolimata kahest erinevast elektrikust toitejuhtme alguskohta ega kaitset ei leitud. Elektroonikakarp ise on gaasikapi laes ja üleliigne juhtmepunt kapi taga puntras, aga seal kaitset ei ole..

Lahenduseks oli aku pealt uue juhtme auto põhja alt vedamine ja kaitsme paigaldus. Suvilal on küll laadimisploki vahel on-off lüliti seinal, aga kahjuks jäi enne tagasisõitu asend kontrollimata. Lahenduseks oleks kärupistikule võimsama juhtme vedamine, et kannataks välja laadimisploki koormust. Oli selle suve plaanis T5 jaoks aga jäi tegemata.
Juba varasemalt sai sealt ühe elektriku poolt võetud ka pidev toide T6 tagasilla lülitusplokile. Varem T5 tagasilla lülitusplokk  pidevat toidet ei vajanud.

Nii et soovitus oleks külmiku toide haagise akult. Käru pistikult aga mõistlike ampritega laadimine akule. Siis pole vaja juhtmeid vahetada.

 
Bussisõit kaitseb keskkonda

.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Autost ebapiisav toide 30.10.2023 22:12 #4

Tere,
Kuna tegelen LMC autoelamute ja haagissuvilatega siis panen kirja kuidas LMC haagissuvilate elektrivarustus lahendatud on. Kuna teiste haagissuvilatega samal tasemel kokkupuudet ei oma siis ei tohiks minu kirjutatut automaatselt kõikidele mudelitele laiendada.

LMC haagiseid toodetakse kas ilma autonoomsuspaketita või siis autonoomsuspaketiga (vastav juhtmestik, aku, DC/DC muundur/akulaadija ja natuke muud elektroonikat ka).

Kui tegemist on ilma autonoomsuspaketita versiooniga, siis konksu pesadest 9/13 antakse töötava automootori puhul 12V haagissuvila trafole/kaitsmeblokki. Sealt võetakse 12V külmiku juhtelektroonikale (mitte tööks 12V pealt) ja selle tulemusena saab külmiku käima panna gaasi pealt. Siinjuures tuleb aga meeles pidada, et kui mootor seisma panna, kaob 9/13 kontaktidelt koheselt ka 12V ja külmik lakkab töötamast.

Kui tegemist on autonoomsuspaketiga haagissuvilaga siis on elektriühendused teised. Nimelt läheb 9/13 klemmidelt juhe siis DC/DC laadijasse. Laadijast läheb üks kaabel (2 x 6 mm2) akule, teine kaabel (2 x 6 mm2) trafo/kaitsmeblokki ja sealt saab külmiku elektroonika 12V, kuid jällegi mitte külmiku enda tööks. Autonoomsuspaketiga haagissuvilate puhul on võetud kasutusele ka haagise konksu pesa kontaktid 10/11. Nendele kontaktidele tuleb auto süüte sisse lülimisel 12V, kuid seda pinget ei tohi kasutada pingeallikana, see on D+ juhtsignaal andmaks erinevatele elektroonikaseadmetele (nagu satelliitantenn, DC/DC laadimisseade jne) infot, et auto mootor on käivitatud. Kontaktid 10/11 kannatavad suhteliselt väikest koormust. Kui DC/DC laadijale tuleb peale 12V kontaktidelt 10/11 saab see aru, et auto mootor käib ja külmikule võib anda elektroonika toiteks 12V mis tuleb klemmidelt 9/13. Niipea kui pinge klemmidelt 10/11 ära kaob, saab DC/DC laadija aru, et mootor on välja lülitatud ning katkestatakse aku laadimine. Kui autonoomsuspakett on sellel ajal sisse lülitatud, hakatakse külmiku elektroonikale andma toidet haagise aku pealt... külmik jääb gaasi pealt tööle ka seisva mootoriga.

LMC uuemate haagiste puhul saab külmikut sõidu ajal kasutada ainult gaasi pealt.

Kogu selle asja juures on veel üks aga- nagu TartsK kirjutas, on tänapäeva autod täis aetud erinevat elektroonikat ja mõni suurem tarbija võib auto elektroonika/aju lolliks ajada. Samas kasutatakse madala voolutarbega LED tulesi ja muud ökonoomset elektroonikat. Üldine auto voolutarve väheneb ja kõikvõimalikud juhtmed pannakse tänapäeval suhteliselt peenikese ristlõikega, mis ei kannata täiendavaid koormusi. Seetõttu mõnedel mudelitel on nii, et tehas ei näegi ette, et haagise pesa klemmidele 9/13 tuleks 12V.
Suvel vahetasin oma vana auto Audi A4 vastu ja seal olid lausa klemmid 9/13 pesasse paigaldamata. Ja tehase spetsifikatsioon ei näegi ette, et seal pesas peaks klemmid olema (küll olid olemas 10/11). Õnneks said Audi vennad minu probleemist lõpuks aru, neil leidus üks hea elektroonik kes siis lisas klemmid 9/13, tegi vajalikud ühendused ja sain oma haagise elektrisüsteemi ilusti tööle.

Lõpetuseks. Nii autoelamu kui ka haagissuvilaga võib sõita nii, et gaas on kütte ja külmkapi tööks sõidu ajal lahti, aga tingimusel, et gaasisüsteemile on paigaldatud Truma Mono Control CS löögiandur ja gaasivoolik millel on avariiklapp.      

Loodan, et minu pikast jutust on kellegile abi ka.

Tervitades
Urmas
+372 5100717
Teistele meeldivaid postitusi:: kaminahi, liikur, Priit Peljo, Rainer

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Urmas 688.

Autost ebapiisav toide 01.11.2023 14:46 #5

Kas keegi omab konkreetset kogemust kui auto akult vedada otse juhe konksu juurde nt. selline 4...6 mm2
Loomulikult kaitse vahel kohe aku juures, 
Siis konksu juures lisa pistik millel vastus haagise poolel ja samuti sedasi sama 4...6m2 juhtmega 
Sealt edasis siis on haagises 12-12 ehk DC-DC laadija ning sellega laadida haagise akut. ?
Auto/haagise pistikust sellest tavalisest 13 pinnisest saaks ka d+ kätte mis annaks laadijale loa laadida vaid siis kui mootor töötab.

Kas ja miks ja millisel autol see aju sassi ajab ?
Kas tõesti saab auto sellest aru, et mingi koormus tuli peale mis ei pruugi olla tema enda tarbimine ? 
Mis ei ole talvisel ajal lisa soojendus, klaasisoojendus, kõrgema pöördega ventilaator, äkkilisem helitehnika vms.
Mida siis auto ütleb kui tal aku ei saa täis vaid tarbib seda haagise laadimiseks ? 
 

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Autost ebapiisav toide 01.11.2023 17:21 #6

Ma tean, mida auto ütleb. Auto ütleb ": ma lähen katki."
Sest 13 pin kärupistiku kontaktid ei kannata sellist koormust. Siis oleks juba targem vedada see eraldi juhe koos eraldi teise pistiku pesa ja teise juhtmega haagisesse.
Bussisõit kaitseb keskkonda

.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Autost ebapiisav toide 01.11.2023 19:01 #7

Tere õhtust!
Mõned vastused Telgivaia teemadele:
-Kui on tegemist tavalise DC/DC konverteriga mida paigaldavad haagissuvilate tootjad, siis need laevad tühja akut algul mingi 12-15 ampriga, lisapistikut sellisel juhul ei ole vaja, sest originaal 13 pin pesa ja pistik kannatavad seda voolu vabalt;
-Kui on näha, et auto poolel 13/9 kontaktidele tuleb pardasüsteemist peenike juhe, siis võib tõesti panna uued jämedamad juhtmed otse auto akult läbi kaitsme konksu klemmidele 13/9. Aga soovitan enne konksu pesa panna vahele relee, mille kontaktid kannatavad mingi 16A ja relee mähise toide võtta D+ otsalt. Asi selles, et D+ küll juhib haagiselamu laadimist, kuid tehase poolt võib olla 13 klemmi peale pandud mõni tarbija otse, näiteks kütte elektroonika ja kütteventilaator. Kui seda releed vahel ei ole, siis süüte väljavõtmisel jääb pinge klemmile 13 alles ja kui unustad haagise pistiku auto tagant lahti ühendamata, võivad need otse pandud tarbijad auto aku tühjaks teha, pärast auto käivitamisega siblimist oi kui palju; 

Koormuse äratundmine on tänapäeva autodel tavaline asi, kuid sellele äratundmisele võivad nad reageerida erinevate mudelite puhul erinevalt. Oma kogemusest võin öelda järgmist.
-Mersu E ja R klassi mudelitel, millel on haagise 13 pin pesa paigaldatud juba tehases, siis nendega mingit probleemi ei ole mul olnud, kõik asjad töötavad kohe korralikult;
-Mersu vanema C klassiga, millele sai paigaldatud 13 pin pesaga konks, oli 13/9 klemmide toitega kõik ok (õige jämedusega kaablid elektribloki ühenduspesas olemas), kuid 10/11 ehk D+ jaoks oli vaja paigaldada üks lisamoodul, et konksu pesas D+ tööle saada;
-Suvel vahetasin vana auto vähe uuema Audio A4 vastu välja (sellest kirjutasin juba eelnevalt) aga sellega oli üks probleem mida mina ise ja ka Audi teeninduses kõik vennad ei teadnud. Lühidalt- lasin Audi teenenduses paigaldada klemmid ja juhtmed pesadesse 13/9. Läksi koju ja pedant nagu olen, panin auto käima ja hakkasin haagise pesas pingeid mõõtma, klemmidel 10/11 on, klemmidel 13/9 ei ole. Läksin tagasi teenindusse, seal ka mõnel mehel näpud suus kuni tuli üks vend kaenlas miniatuurne tagastange koos tulede, kärupistiku ja klemmliistuga millelt sai erinevaid pingeid mõõta. Mootor käima, D+ on, 13/9 klemmidel pinge puudu... lükkas selle "haagise" pistiku taha ja ennäe Audi tundis ise ära, et nüüd on haagis taga ja andis 12V klemmidele 13/9  . See teadja mees ütles ka, et kui juhtub selles ahelas vool liiga suureks minema, siis pidavat auto ise nendelt klemmidelt pinge maha võtma, et juhtmeid mitte maha põletada. Nii et tuleb oma auto hingeelu ka tunda.

Tervitades
Urmas

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Urmas 688.

Autost ebapiisav toide 01.11.2023 20:24 #8

Eavp just nii ma ju kirjutasin, et
lisa pistik.

Urmas paljudel pistikutel on servas väike mikrolüliti mille kaudu saab auto teada kas haagis on küljes või mitte. Üks vajadus selleks on nt. tagumise udutule funktsiooni välja lülitamine autol kui haagis taga.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Autost ebapiisav toide 02.11.2023 00:23 #9

13pin pistikupesad mis mina näppinud olen on olnud sellise lülitiga 
 
Tervitades,
Priit Peljo
Klubi Eesti Karavan liige nr 748
★★★ Mobile office on road ★★★
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

  • Lehekülg:
  • 1
Moderaatorid: Ivar Kalev