Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

18.01.2024 13:29 - 18.01.2024 20:32
#1
Sammu võrra uuele maksule lähemal:…

ERR uudised 18.01.2024: 
Valitsus kiitis neljapäeval heaks eelnõu, millega kehtestatakse sõidukitele iga aasta tasutav mootorsõidukimaks ning esmasel liiklusregistrisse kandmisel ühekordne registreerimistasu.ajad 15. juuni ja 15. detsember) või jaotada summa püsimaksekorraldusega terve aasta peale. Sõiduki registreerimistasu makstakse enne sõiduki esmakannet Eesti liiklusregistrisse.

2025. aastast kehtima hakkav mootorsõidukimaks koosneb kahest osast, mootorsõidukimaksust ja registreerimistasust, mille suurust mõjutab sõidukite heitmenäit ja raskemate sõidukite puhul ka mass.Heitmenäidu osakaal on suurem registreerimistasu puhul, et soodustada säästlikumate sõidukite soetamist. Inimeste maksevõimega arvestab ja sõidukite kasutusea lõpuni kasutamist soodustab vanuse komponent, mis rakendub eraisikust autoomanikele. Seetõttu väheneb mootorsõidukimaks 20-aastaste ja vanemate autode puhul baasosani ehk keegi selliste sõidukite puhul üle 50 euro aastas ei maksa.Mootorsõidukimaksu kogub maksu- ja tolliamet, mis väljastab 15. veebruariks maksuteate.

Maksu on võimalik tasuda nii ühes kui ka kahes osas (maksetähtajad 15. juuni ja 15. detsember) või jaotada summa püsimaksekorraldusega terve aasta peale. Sõiduki registreerimistasu makstakse enne sõiduki esmakannet Eesti liiklusregistrisse. 

Mootorsõidukimaksu rakendub järgmiste kategooriate sõidukitele:
Sõiduautod - M1 ja M1G  
Kaubikud, furgoonid, pikapid - N1 ja N1G
Mootorrattad - L3e, L4e, L5e, L6e ja L7e
Maastikusõidukid - MS2
Ratastraktorid - T1b, T3 ja T5

Autokaravanid  
Autokaravanide CO2 heide on suhteliselt kõrge, seda peamiselt tulenevalt nende raskusest ja kerekujust.  
Autokaravanid kuuluvad muidu M1 ehk sõiduautode kategooriasse, kuid selleks et nende maksusummad liiga suureks ei läheks, maksustatakse nad N1 kategooria määrade alusel. 

Lähemalt saab automaksu kohta lugeda  siit.

Info allikas: ERR
 
Viimati muutis: 18.01.2024 20:32 4camper.ee.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

18.01.2024 15:47
#2
see on alles seaduse eelnõu
seaduseni on veel minna natuke.
muutuda võib veel mõndagi
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: 4camper.ee

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

18.01.2024 21:04
#3
Ka rahandusministeeriumi kodulehel : 
www.fin.ee/riigi-rahandus-ja-maksud/maksu-ja-tollipoliitika/algatused#mootorsoidukimaks-

on välja toodud:
Autokaravanid  
Autokaravanide CO2 heide on suhteliselt kõrge, seda peamiselt tulenevalt nende raskusest ja kerekujust.  
Autokaravanid kuuluvad muidu M1 ehk sõiduautode kategooriasse, kuid selleks et nende maksusummad liiga suureks ei läheks, maksustatakse nad N1 kategooria määrade alusel. 

Loodame paremat, kuigi olin nõus maksma riigile ka 675.- euri aastas siis nüüd 50.- on OK. Kokku hoitava summa annan heategevusele.
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: liikur, Priit Peljo, 4camper.ee

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

19.01.2024 16:43
#4
Kui sedasorti seadus peaks meil kehtima hakkama, siis minu sõidukid kolivad kõik Leedu registrisse.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

19.01.2024 20:03
#5
Kas ma sain õigesti aru et Te olete aru saanud N1 maksustamisest 50 eur aastas ?

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

19.01.2024 20:44
#6
Autokaravanid  
...
Autokaravanid kuuluvad muidu M1 ehk sõiduautode kategooriasse, kuid selleks et nende maksusummad liiga suureks ei läheks, maksustatakse nad N1 kategooria määrade alusel. 

Loodame paremat, kuigi olin nõus maksma riigile ka 675.- euri aastas siis nüüd 50.- on OK. Kokku hoitava summa annan heategevusele.

Ma tõlgiks selle seadusekoha rahva keelde teistmoodu.
Autokaravanid kuuluvad muidu M1 ehk sõiduautode kategooriasse, kuid selle rahaga ei suuda me eelarvet piisavalt täita. Karavanimeestel pappi on, las maksavad N1 taksi järgi, sest tegelikult ongi nad ju kaubikud. Karavanid ei vea ju inimesi vaid rahapresse.

Vähemasti on minu puhul praegu just selline mulje. Endise 50 euri asemel (esmane plaan) pean ma oma kätetöö eest hakkama maksma 563 euri aastas. Kusjuures kõigi ümbervormistamise jamade eest ma juba riigile maksin - ise maksan kinni kõõve, millega mind puuakse.

Ja see käibki nii. Kui ma sõitsin praamiga mandrile žiguliga, siis maksin x summa. Kui ma ehitasin sellele žigulile kasti peale, pidin ma maksma x2 summa. Põhjenduseks oli, et see on ju kaubik. Kui ma tegin kaubikust M1 klassi matkabussi, siis ei läinud pilet mitte sõiduauto hinna peale. Põhjenduseks oli, et see pole ju sõiduauto. See on pikk ja raske. Küsisin siis, kas presidendi limusiini eest küsite ka veoauto raha. Aga ega see es aitand. 

Ma arvan, et Egert annetab oma raha heategevusena ikkagi riigile.
 
5o9279o

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Re: Valitsus kiitis heaks automaksu eelnõu, 18.01.2024

20.01.2024 02:48
#7
Tegelikult on see automaks üks paras kamarajura.
Ennustan, et selle kontroll ja muu administreerimine neelab päris suure  osa laekumisest.
Aga see ongi maksu surm. Sellised poolfabrikaadid tekitavad pigem viha inimestes.

Teemaga haakuvalt on mul paar metsaautot, mida kasutan maal suhteliselt harva. Praegune igapäevane auto saab ka täna põllul ja maastikult niigi hakkama.
Aga metsa kändude ja kivide otsa ei roni ja siis tulebki appi tõstega Jeep.
Nende autodega kaasneb ilmselt ka rahaline väljaminek. Natuke jama ikka on küll kui maksad paari kilomeetri eest mingi hingehinna.
Loomulikult saab nad lammutusse müüa. Aga mida see muudab?? Päästame planeeti??
Järgmine on ilmselt kinnisvara maks. Ehk siis võetakse julmalt sealt kus natuke raha on. 
Tegeliku rikkuri kallale ei julgeta minna.
 

 
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: liikur, Illar

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Moderaatorid: Ivar Kalev